LONDON WEATHER
Ana Sayfa Yazarlar 9.06.2020 694 Görüntüleme
EFSANE KOLONYA; “KÖLN SUYU”

EFSANE KOLONYA; “KÖLN SUYU”

Madem ki gündemde acımasız salgından dolayı kolonya var, ben de bu hafta sizlere dünyanın en ünlü kolonyasını anlatmak istiyorum.

Adı Köln Suyu (Kölnische Wasser) olan bu kolonya, Almanya’nın Köln şehrinde üretiliyor.
Zaten Köln diye bildiğimiz Alman kentinin orjinal adı ‘Cologne’dir ve dünyada ilk olarak üretilen kolonya da bu şehrin adıyla anılır.
17.Yüzyıl’da mucidi İtalyan asıllı Johan Maria Farina olan Köln Suyu kolonyasının üretimi, tam 300 yıldan bu yana, beş kuşaktır titizlikle sürüyor. İşte bu yüzden de dünyanın sürekli olarak üretilen en eski kolonyası ünvanına sahip.
O yüzyıldan bu yana Köln Suyu’nun formülü de sır gibi saklanıyor.
300 yıl önce üretilen ilk kolonyalar o yıllarda antiseptik özelliğinden ötürü, ağız çalkalamada, yara temizliğinde, kas ve eklem ağrılarında, bir solüsyon olarak, biraz da hoş kokusu ve ferahlatıcı özelliği nedeniyle tıbbi malzeme olarak kullanılıyordu.
Parfüm gibi koku amaçlı kullanılmasının keşfi ise yıllar almış.
Köln kolonyasının mucidi, formülünü yaratırken limon, portakal, mandalina, greyfurt, bergamont, misket limonu ve sedir ağcının yağlarının karışımından yararlanmış ve adını da yaşadığı şehre atıfta bulunarak “Eau de Cologne” koymuş, sonrasında da Köln Suyu anlamına gelen “Kölnische Wasser” adını almış.
Ancak bunun bizim bildiğimiz limon kolonyası ile bir ilgisi yok.
O yıllarda özel üretilen bu kolonyalar dönemin zenginleri tarafından tercih ediliyormuş. Özel üretilen tasarım harikası şişeler, ünlü müşteriler için tasarlanıyormuş, aralarında İran Şah’ı için özel tasarlanmış şişelerden tutu da ,İngiltere Kraliçesi için üretilen kolonya şişelerine, dünyaca ünlü starlara kadar, hepsi birbirinden şık ve özel şişeler bunlar.
Köln Suyu adıyla bilinen bu kolonyanın sırrı 300 yıldan bu yana hala sır gibi saklanıyor.
Bugün Almanya’nın Köln şehrinde bulunan üretim fabrikasının içindeki müzede 18.Yüzyıl’dan kalma iki yüz yıllık, hatta üç yüz yıllık içinde orjinal sıvılar bulunan kolonyalar da bulunuyor. Bu müze sürekli ziyarete açık.
Tam da yaşadığımız bu günlerdeki salgın nedeni ile kolonyayı dezenfektan yerine kullanıyoruz ve adeta kolonyasız güne başlayamıyoruz.
Parfüm, koku ve kolonya yüzyıllar boyu bir tutku, bir alışkanlık, bir duruş, bir tarz ve bir anlamda kendini ifade etme şekli.
Almanya’ya Köln şehrine yolunuz düşerse, bu şık tasarım harikası kolonyalardan yani  Köln Suyu’nu fırsat bulursanız mutlaka denemelisiniz.
Çocukluğum ve gençliğim, Almanya’ya kapı komşu İsviçre’de geçtiği için kokusunu ve özelliğini iyi bildiğim bu kolonyayı, halen de dostlarımla getirtip zevkle kullanıyorum.
Mutlu günler  dileğiyle, sevgiyle kalın…

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: Yazar


İlginizi çekebilir

AYNADAKİ SIFIR

AYNADAKİ SIFIR

Tema Tasarım |