LONDON WEATHER
Ana Sayfa Yazarlar 14.07.2020 3404 Görüntüleme
Para var, huzur var

Para var, huzur var

Para mutluluk getirmez diyen insan ya mutsuz bir fakirdir ya da hedefsiz bir zengin.

 

Eğitim için para, insanlara yardım etmek için para, sağlık için para, yemek için para, dünyayı özgürce gezmek için para… Eğer sağlık, huzur, yardım etmek, yemek yemek, eğitim ve dünyayı gezmek gibi şeyler seni mutlu etmiyorsa ya sağlıksızsın ya da eğitimsizsin maalesef.

 

İnsanı mutlu eden şeylerden bir tanesi paradır. Para huzur getirmez diyen kişiler yüzlerce yıl önce yaşadı. Okul ücreti yok, uçaklar yok, özel hastaneler yok, yemek için tarım yapıyorlar zaten, bir yere gitmek için hayvana binip gidiyorlar. O yüzden paradan pek bahsetmemişler, yalnızca bolluktan bahsetmişler. Fedakarlık yapmak istiyorsan paraya sahip ol, insanlara yardım etmek istiyorsan paraya sahip ol, bencil değilsen paraya sahip ol, eğer iyi bir insansan paraya sahip olup iyilik yap insanlara ve inan bana para hakkında üç tane düşünceye sahip olursan finansal olarak özgür olacaksın.

 

Üniversitedeyken derste aniden akademisyenin ‘‘Özgür müsünüz arkadaşlar?’’ sorusuna, ben dahil sınıftaki herkes ‘‘Evet, tabii ki özgürüz’’ demiştik… ‘‘Peki, nasıl?’’ sonrasında derin bir sessizlik… Hocamızın ‘‘Hiçbiriniz ne yazık ki özgür değilsiniz; çünkü ekonomik özgürlüğü olmayan bir birey asla özgür olamaz’’ cümlesini unutamıyorum.

 

Şu anda gelişmiş bir ülkede, değerli bir para birimiyle yaşamaktan büyük keyif alıyorum. Monopoly parasına benzeyen rengarenk Kanada Doları’na aşık olduğumu itiraf ediyorum. Bence dünyanın en canlı, en renkli parası olmalı… Aşık olmamak elde değil… Akçaağaç yaprağı aşkına…

Yazar Hakkında

Adı Soyadı:

Mesleği: İletişim Uzmanı


Tema Tasarım |