Ana Sayfa Gündem 4 Şubat 2021

Yasaklar kalktı mı, ne zaman kalkacak?

İçişleri Bakanlığı’ndan hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri ile ilgili son dakika açıklaması yapıldı. Bakanlık tarafından paylaşılan genelgeye göre, hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı saatleri duyurulurken, marketlerin, bakkalların, kasapların ve manavların çalışma saatleri de bildirildi. Öte yandan yasakların kalkacağı tarih ve normalleşme takvimi de vatandaşlar tarafından merak konusu oluyor. Peki, yasaklar ne zaman kalkıyor? Hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri neler? İşte, İçişleri Bakanlığının son dakika açıklaması ve sokağa çıkma yasağı saatleri

Koronavirüs ile mücadele kapsamında yurt genelinde sokağa çıkma yasağı kısıtlaması uygulanıyor. Hafta içi akşam saatlerinden itibaren uygulanmaya başlayan yasak, hafta sonu ise 56 saat boyunca devam ediyor. İçişleri Bakanlığı tarafından sokağa çıkma yasağı hakkında genelge yayınlanırken hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri ile beraber marketlerin, bakkalların, fırınların ve restoranların çalışma saatleri de kamuoyu ile paylaşıldı. Öte yandan, yasaklar ne zaman kalkacak sorusu da vatandaşların gündeminde yer almaya devam ediyor.

HAFTA İÇİ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ KAÇTA BAŞLIYOR?

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği son Sokağa Çıkma Kısıtlamaları konulu genelge kapsamında, yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı biliniyor.

YASAKLAR NE ZAMAN BİTİYOR?
Vaka sayısındaki ciddi düşüş ve aşılama çalışmalarının ardından, ‘Yasaklar ne zaman kalkacak?’ sorusunun yanıtı gündemin en önemli başlıklarından birisi hâline geldi. Ankara kulislerinde konuşulanlara göre, ciddi bir oranda düşen vaka sayısının akabinde koronavirüs yasakları da gevşetilecek. Muhtemel yeni normalleşme takvimi taslağı da ortaya çıktı. Konuya son noktayı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan koydu. Erdoğan, TBMM’de yaptığı grup konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, kendisine yöneltilen ‘Yasaklar kalkacak mı?’ sorusuna flaş bir cevap verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de yaptığı grup konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İşte, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sokağa çıkma yasağı kısıtlaması ne zaman bitiyor sorusuna verdiği cevap ve son dakika detayları;

YASAKLAR NE ZAMAN KALKACAK? İŞTE ADIM ADIM NORMALLEŞME PLANI

Erdoğan, kısıtlamalarla ilgili kabine toplantısını işaret etti. Erdoğan, “Kabine toplantısından sonra varsa böyle bir durum açıklarız” ifadesini kullandı. Erdoğan, kabine toplantısında bu konunun ele alınacağının sinyalini vermiş oldu.

– Koronavirüs salgının seyrine bağlı olarak, kuralların değiştirilmesine ilişkin seçenekler tartışılıyor.

– Öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılabileceği konuşuluyor. Cumartesi-pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek.

– Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor.

– Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor.

HES KODU DÜZENLEMESİ

– Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüzyüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında.

– Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.

BAŞKAN ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Normalleşme takvimine gidilen süreçte koronavirüs günlük vaka ve ölüm sayılarında beklenmedik bir patlama yaşanmazsa ve söz konusu kararlar alınırsa Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın anılan tarihlere yakın bir dönemde Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında açıklaması bekleniyor.

HAFTA İÇİ VE HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ!

İçişleri Bakanlığı’nın valiliklere gönderdiği son Sokağa Çıkma Kısıtlamaları konulu genelge kapsamında, yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma 21.00’den pazartesi 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı biliniyor.

Tema Tasarım |