LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 20 October 2021

Başkent Londra; Türk sanatının en görkemli buluşmasına ev sahipliği yapacak

Hulya Ozkoyuncu/LONDON

Başkent Londra; Türk sanatının en görkemli buluşmasına ev sahipliği yapacak

2021-10-20 Güncelleme: March 13, 2022 12:48

İngiltere ilk kez Türk Sanatının önde gelen isimlerinin katılımı gerçekleşecek bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. TA London-Turkish Art Week; Türkiye, Azerbeycan, Kuzey Kıbrıs ve Avrupa’da yaşayan Türk sanatçıları Londra’da buluşturuyor ve Türk Sanatının Avrupa’daki en görkemli buluşması Londra’da gerçekleşiyor.

Modern eserler üreten Türk sanatçılar, 27-31 Ekim tarihlerinde Londra’nın ünlü sanat merkezi Saatchı Gallery‘de  Avrupalı sanatseverlerle buluşacak.

26 Ekim ‘de saat 18.00’de yapılacak özel açılış ile start alacak TA LONDON  İngiltere’nin ilk online Türk Sanat galerisi ve sanat platformu olan Renko London organizasyonunda Türk Hava Yolları ve Doqu Home sponsorluğunda hayata geçiyor.

Türkiye, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs ve Avrupa’da yaşayan Türk asıllı, ressam, heykeltıraş ve enstalasyon sanatçılarından oluşan en önemli 20 sanatçının 88 eseri TA London / Turkish Art Week ile Avrupa’nın önde gelen sanat merkezlerinden biri olan Londra’da sergilenecek.

Türk Modern sanatını Avrupa’ya taşıma vizyonu ile tasarlanan TA London; her yıl değişen ve gelişen bir içerikle Londra ‘da gelenekleşecek bir organizasyon olmayı hedefliyor. Her yıl bir sanatçı organizasyonun ”Featuring“ yani baş sanatçısı olması hedefleniyor. TA London’ın ilk yılındaki “Featuring” baş sanatçısı resmin şairi Devrim Erbil olacak. 1960’lardan günümüze özellikle İstanbul temalı çalışmaları ile Türkiye’de ve dünyada çağdaş sanatın özgün ve önde gelen duayen isimlerinden biri olan Devrim Erbil, TA London sergisine geniş bir koleksiyon ile katılıyor.

Devrim Erbil: Ressam, Profesör, Devlet Sanatçı
1937’de doğan  Profesör Devrim Erbil yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce sergi açtı, ödüller kazandı ve sanat konferansları verdi. Sanatçının eserleri dünyanın ve Türkiye’nin birçok müzesinde ve koleksiyonlarında yer almaktadır. Devrim Erbil resmin şairidir. Doğanın ritmini ve gizemini yakalamaya çalışır. İstanbul tutkularının başında gelir. Titreşimlerin büyüsü ile kenti sarmalar.

Paleti kurumayan ressam

Devrim Erbil resmin şairi. Doğa onun tutkusu. Yaşamın ritmi ve devinimi onu her zaman etkiliyor. Birbirinin benzeri ama tıpkısı olmayan tekrarlar, ikilemler onu varlık nedenini sorgulamaya götürüyor.

Anadolu’nun kültürel mirası onun bakış açısını her zaman etkilemiştir. Kültürler arası ilişkiler ve günümüze dek uzayan çizginin ortak paydaları; “Anadolu’da Yaşam Üstüne Çeşitlemeler” dizisi belli bir döneminin vazgeçilmez konusudur.

Farklı kültürler bir arada

Azerbaycan’nın “renklerin efendisi” olarak tanınan ünlü ressamı Sakit Mammadov ve Kuzey Kıbrıslı duayen sanatçı Emin Çizenel‘in de katılacağı TA London organizasyonunda önde gelen Türk çağdaş sanatçılar dışında iki misafir sanatçı da bulunuyor. Farklı kültürlerin kesişme noktası olan Londra’nın çok renkli yapısını temsilen Joana Gilbert ve Eva Sonaike TA London’nın misafir sanatçıları olarak sergide yer alıyor.

TA London / Turkish Art Week’e katılan sanatçılar;

Bahri Genç, Barış Sarıbaş, Başak Cansu Güneykaya, Cengiz Yatağan, Çiğdem Erbil, Devrim Erbil, Ece Clarke, Emin Çizenel, Esra Meral, Eva Sonaike, Joanna Gilbert, Mehmet Günyeli, Mine Zabcı, Nuri Battal, Renk Erbil, Rina Bakış, Sakit Mammadov, Sina Mirel, Sümer Erek, Yam Karkai, Yiğit Yazıcı

 

Başkent Londra; Türk sanatının en görkemli buluşmasına ev sahipliği yapacak

Tema Tasarım |