LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya 17 May 2022

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ra’da! Erdoğan’dan önemli mesajlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;  Cezayir’den ülkemize 17 yıl ortadan sonra yapılan bu tarihi ziyaretle bağlantılarımıza yeni…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle;  Cezayir’den ülkemize 17 yıl ortadan sonra yapılan bu tarihi ziyaretle bağlantılarımıza yeni bir ivme kazandırıyoruz. Bu sene tıpkı vakitte diplomatik ilgilerimizin kuruluşunun da 60.yılına tekabül ediyor. 500 yıl öncesine uzanan ortak bir maziyi paylaşıyoruz. İş birliğimizi daha da ileriye taşıma kararımızı karşılıklı olarak bir sefer daha teyit ettik. Dayanışmamızı artırarak, sürdürme kararlılığımızı vurguladık. 5 milyar dolar gayesini belirlemiştik. Ticaret hacmimizi bir evvelki yıla oranla yüzde 35 artırarak 4,2 milyar dolar seviyesine ulaştırdık. Bugün çıtayı yükseltip yeni bir gaye belirledik. O da 10 milyar dolar maksadına ulaşacağız. Türkiye olarak Cezayirli kardeşlerimizin yanındayız.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, heyetlerarası görüşme gerçekleştirdi.

RESMİ MERASİMLE KARŞILADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’u resmi merasimle karşıladı. Tebbun’un bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tebbun’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve Tebbun’un merasim alanındaki yerlerini almalarının akabinde, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin ulusal marşları çalındı. Tebbun, Muhafız Alayı Merasim Kıtası’nı, Türkçe “Merhaba asker” diyerek selamladı. Merasimde, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tebbun, merdivenlerde Türkiye ve Cezayir bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Tema Tasarım |