LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 10 April 2022

Almanya’da un bitti, pide üretimi durmak üzere

Almanya’da sıvı yağdan sonra un krizi patlak verdi. Bir Türk fırını un bulamadığı için üretiminin yarısını kesti ve Ramazan günü pide üretemiyor. Sıvı yağ, un, pirinç, bulgur, makarna ve tuvalet kağıdına hücum sürüyor. Bazı Türk marketlerinde sıvı yağın litresi 4,99 Euro’ya çıktı.

Aavrupa’da Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının ardından başlayan tüketim çılgınlığı sürerken un sıkıntısı da başladı. Almanya’daki bazı Türk marketlerinde ayçiçek ya da kolza yağının litresi 4,99 Euro’ya, mısır yağının litresi ise 6,99 Euro’ya çıktı. SÖZCÜ’ye konuşan bir market çalışanı, “Ben 20 tane yağ aldım ucuzken. 65 tane alıp depolayanlar var” diye konuştu. Stuttgart yakınlarında ise 60 litre yağ almak isteyen bir grup market çalışanlarına saldırdı, polis olaya müdahale etti.

HER ŞEYİN FİYATI İKİYE KATLANDI

Almanya’daki dev marketlerde de fiyatlar ikiye katlanmış durumda. Almanlar sıvı yağın yanı sıra un, pirinç, bulgur, makarna ve tuvalet kağıdına hücum etmeyi sürdürüyor. Bu hücum sonucunda artık marketlerde un ve diğer ürünler sayıyla veriliyor.

Münih yakınlarındaki Haidhausen kasabasında fırın işleten Hülya Yavuz’un artık un bulamadığı için pide ya da diğer ürünleri üretemediği haberleri Alman basınında geniş yer buldu. Almanların çok sevdiği Brötcen (küçük ekmek) de artık ya bulunamaz halde ya da çok pahalı.

Tema Tasarım |