LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 18 Ekim 2022

BASINDA VE USTALARIN OBJEKTİFİNDEN AŞIK VEYSEL” KİTABI TANITILDI

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, âşıklık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel‘in Anadolu’da yetişen bir ozan olarak…

BASINDA VE USTALARIN OBJEKTİFİNDEN AŞIK VEYSEL” KİTABI TANITILDI

2022-10-18 Güncelleme: Ekim 18, 2022 21:30

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, âşıklık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel‘in Anadolu’da yetişen bir ozan olarak yaşam felsefesi, insanlığı, dünyayı okuyuşu ve bunları sade dille ifade ettiği şiirleriyle tüm ülke tarafından sevilip, benimsendiğini belirterek, “ATO olarak milletin bağrında yaşayan gönül adamı Âşık Veysel’in gelecek nesiller tarafından hakkıyla tanınması ve bilinmesine katkıda bulunma onurunu paylaşıyoruz” dedi.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO’nun 2023 anma yıl dönümleri arasına aldığı Aşık Veysel‘in vefatının 50’nci yıl dönümü dolayısıyla “Basında ve Ustaların Objektifinden Aşık Veysel” kitabının tanıtım toplantısı ATO Fuaye Alanı‘nda yapıldı. Aşık Veysel’in torunu Fotoğrafçı Nazender Süzer Gökçe ile Gazeteci Gürsel Gökçe‘nin 12 yıllık çalışmalarıyla hazırlanan ve  Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından Türkçe ve Ankara Sanayi Odası (ASO) tarafından İngilizce olarak basımı gerçekleştiren kitabın tanıtım toplantısı ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantısıya, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ASO Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. M. Öcal Oğuz konuşmacı olarak katıldı.

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, âşıklık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel’in Anadolu’da yetişen bir ozan olarak yaşam felsefesi, insanlığı, dünyayı okuyuşu ve bunları sade dille ifade ettiği şiirleriyle tüm ülke tarafından sevilip, benimsendiğini belirterek, Veysel’in duru ve arı bir dille yansıttığı hoşgörü, vatanseverlik ve sevgi mesajlarının zamandan ve mekândan bağımsız evrensel değerler olarak topluma ışık tutmaya devam ettiğini söyledi. Baran, ATO olarak kitabın kamuoyuyla buluşmasına katkıda bulunmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “ATO olarak milletin bağrında yaşayan gönül adamı Aşık Veysel’in gelecek nesiller tarafından hakkıyla tanınması ve bilinmesine katkıda bulunma onurunu paylaşıyoruz” diye konuştu.

 

Tema Tasarım |