LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem, İngiltere 22 Haziran 2022

İngiltere’de yapılan “Trust London Birleşik Krallık ve Türkiye Medikal Turizm Fuarı ve Konferansı” büyük ilgi gördü.

Hülya Özkoyuncu/Londra
Türkiye’nin önde gelen 15’e yakın hastanesi ve sağlık kuruluşu 21 Haziran’da Trust London Birleşik Krallık ve Türkiye Medikal Turizm Fuarı’na katıldı.

İngiltere’de  yapılan “Trust London Birleşik Krallık ve Türkiye Medikal Turizm Fuarı ve Konferansı”  büyük ilgi gördü.

2022-06-22 Güncelleme: Haziran 22, 2022 17:32

Londra’da yapılan Trust London Birleşik Krallık ve Türkiye Medikal Turizm Fuarı yoğun ilgi gördü.

Londra Bloomsbury Holiday Inn’de düzenlenen fuarda, hastaneler, diş klinikleri, tüp bebek klinikleri, saç ekim merkezleri, estetik klinikleri ve termal turizm merkezleri gibi medikal turizm alanında faaliyet gösteren birçok Türk firması yer aldı.

Medikal Turizm Fuarında “Metaverse” Konusu Ele Alındı

Yüzlerci kişinin katıldığı fuarda, sağlık turizminde bilişim ve iletişim teknolojilerinin kullanımı konulu etkinliklere yer verildi ve gelecekte “metaverse”nin sağlık alanındaki rolüne değinildi.

İngiltere ile Türkiye arasında tıbbi iş birliklerinin nasıl ilerletilebileceğine ilişkin söyleşilerin de yapıldığı fuarda, sağlık çalışanları, bağlantı güçlerini genişletme ve yeni iş birlikleri fırsatını kaçırmadı.

Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Tarık Sönmez ve Ticaret Bakanlığı Uzmanı Batuhan Çoşkun’un da etkinliğe katıldı. Davetliler, firmaların fuar kapsamında kurduğu stantlarda sağlık uzmanlarından bilgi alma fırsatına sahip oldu.

“Türkiye, sağlık alanında güçlü altyapıya sahip”

Gazeteci Arda Sayıner’ın  moderatörlüğünü yaptığı konferansta söz hakkı verilen The Health Store Turkey kurucusu Nihal Terzi ve TETFİT Kurucusu Doç. Dr. Leyla Türker Şener, sağlık ve “metaverse” konusuna vurgu yaptı.

Terzi, Türkiye’nin sağlık alanında kuvvetli bir altyapıya ve deneyimli sağlık çalışanlarına sahip olduğuna dikkat çekerek, “Bunun Türkiye’nin turizm potansiyeliyle birleşmesiyle sağlık turizmi için büyük avantaja dönüşebilir” diye konuştu.

TETFİT’in kurucusu Doç. Dr. Şener de “metaverse” ile sürdürülebilir gelecek konusunda sunum yaptı.

Şener, konuşmasında, araba ve bisiklet kullanırken koşu, yürüyüş ve antrenman yaparken çevredeki sesleri de duyabilmeyi sağlamak amacıyla kulak zarı yolunu kullanmadan elmacık kemikleri üzerinden orta kulağa sesi ileten ve telefona Bluetooth’la bağlanan, kendisinin tasarladığı “TETFİT” ismi verilen kulaklığı da anlattı ve yoğun ilgi gördü.

Öte yandan Sistem Hospital’dan Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Gökalp Öner de “Tüp Bebek” sisteminin geleceği hakkında bilgiler paylaştı ve tüp bebek tedavisinde yapay zeka kullanımının önemine değindi.

Prof. Dr. Gökalp Öner “Yapay zekâ ile en kaliteli ve genetik yapısı normale en yakın embriyo seçimi yapılarak hem ilk transferde gebelik elde edilir hem de tüp bebekle elde edilen gebeliğin sağlıkla devam edilmesi sağlanır.” dedi.

Beren Arslantaş: Türkiye önemli bir çekim merkezi

DoraCure Health Services Kurucu ortağı Beren Arslantaş ise Türkiye’nin donanımlı sağlık altyapısı ve turizm ülkesi olması nedeniyle önemli bir çekim merkezi olduğunu belirterek “Özellikle pandemi sonrası NHS’nin iyice tıkanma noktasına gelmesiyle Türkiye’nin 4 saat gibi kısa sürede ulaşılacak bir noktada olması büyük bir avantaj yaratıyor.” dedi.

Fuara katılan Hospitadent  Pazarlama ve İletişim Direktörü Emre Öksüz ise diş tedavileri konusunda Türkiye’nin son yıllarda çok rağbet gören bir konuma geldiğini belirterek; doğru pazarlama yöntemleriyle ve stratejilerle UK pazarından daha fazla pay almanın mümkün olduğunu söyledi.

“Büyük demiryolu grevine rağmen yoğun katılım oldu”

Fuarın düzenleyencilerinden Future X Events kurucusu Yalçın Avcı ise İngiltere’de dün başlayan büyük demiryolu grevine rağmen etkinliğe ilgi gösteren yüzlerce davetliye teşekkür etti. Türkiye’den 25’e yakın firmanın dün fauara katılmasının planlandığını söyleyen Avcı; fuara gelmesi gereken 12 firma temsilcisinin UK vizesi alamadığı için gelemediğini belirtti.

Yalçın Avcı; 21 Haziran’a vizeleri yetişemeyen firmalar ve yeni katılım gösterecek firmalar için 20 Eylül 2022’de Londra’da benzer bir etkinliği yapacaklarını duyurdu. Avcı, Birleşik Krallık vize onay sürelerinin uzaması nedeniyle Eylül ayındaki fuara katılmayı düşünen firmaların hızlı hareket etmelerini önerdi.

Etkinlikte, The Healt Store Turkey kurucusu Nihal Terzi’ye hayat boyu başarı ödülü verildi.TETFİT Kurucusu Doç. Dr. Leyla Türker Şener, Sistem Hospital’dan Prof. Dr. Gökalp Öner ve  Holiday Inn Bloomsbury Genel Müdürü Mahmut Aslan’a ise Türkiye’nin sağlık turizmine katkılarından dolayı birer plaket verildi.

Kaynak britisyasam

 

 

Tema Tasarım |