LONDON WEATHER
Ana Sayfa Kuzey Kıbrıs 22 Haziran 2022

KSTU Diş Hekimlerinin Mezuniyet Sevinci

Hülya Özkoyuncu/Londra
Genç Diş Hekimleri mesleğe hazır…
Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi mezunlarını verdi. Yoğun katılımın olduğu törende sevinç, gurur, heyecan gözler önündeydi.

KSTU Diş Hekimlerinin Mezuniyet Sevinci

2022-06-22 Güncelleme: Haziran 22, 2022 21:26

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 2021- 2022 eğitim öğretim yılı 2. dönem mezuniyet töreni, 20 Haziran 2022  Rektörlük Bahçesinde gerçekleştirildi. 2. dönem mezunlarını veren Diş Hekimliği Fakültesi mezuniyet töreni, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 Törene, Güzelyurt Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Kemal Dürüst, Rektör Prof. Dr. İbrahim Levent Taner, Prof. Dr. Halil Bakkaloğlu, Prof. Dr. Halil Kayalıbay, Prof. Dr. Lale Taner, Prof.Dr. Ülkem Aydın, Prof. Dr. Altay Uludamar, Prof.Dr. Halil İbrahim Taşer, Yrd. Doç. Dr. İlker Bacaksız, Yrd. Doç. Dr. Şehrazat Ziya, Yrd.Doç. Dr. Petram Nemati, Yrd. Doç. Dr. Simge Taşım, Yrd. Doç. Dr. Esengül Üngüder, Yrd.Doç.Dr. Meral Bağkur, Yrd.Doç.Dr.Melis Alaw, Yrd.Doç.Dr. Sevim Keyfiala, Yrd.Doç.Dr.Ata Orgun, Yrd.Doç.Dr.Raşit Özpar, Yrd.Doç.Dr.Nadejda Beleva, Yrd.Doç.Dr. Palin Çiftçioğlu, Yrd.Doç.Dr. Hüseyin Özen, Yrd.Doç.Dr. Zühtü Baysen ve Öğrt.Görevlisi Gamze Peler Şahoğlu….Genel Sekreter Serdar Gündüz, fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, bölüm başkanları, öğretim üyeleri, idari personeller, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Açılış konuşmalarının ardında Rektör Prof. Dr. İbrahim Levent Taner bir konuşma gerçekleştirdi.

“2. Dönem mezuniyet töreninde bugün burada ortak bir sevinci kutlamak ve mezunlarımızı uğurlamak için toplandık. Ekonomik sıkıntılara ve yakın zaman küresel ölçekte yaşanan covıd salgına rağmen başarı ile mezunlarımızı vermenin  mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitemiz Kuzey Kıbrısta eğitim veren en köklü diş hekimliği fakülteleri arasında kısa zamanda yerini almıştır. Yıllar içinde mekân, öğretim üyesi kadrosu akademik ve bilimsel faaliyetler, öğrenci sayısı ve vaka çeşitliliği anlamında gelişerek lider fakülte konumunu sürdürmektedir ve bundan sonrada sürdürecektir” dedi. Mezun olan öğrencilere tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Taner, “Öncelikle düzgün insan olmayı, doğru olmayı, etik değerlere bağlı kalmayı ve özellikle kendinizi mezuniyetten sonrada geliştirmeyi, dijital imkânlar ile yenilikleri takip etmenizi öneriyorum. Sizler çok zeki çocuklarsınız. Her türlü yeniliğe uyum sağlayacağınızı ve ülkemizdeki ağız ve diş sağlığını yükselteceğinize benim inancım sonsuzdur. Bugüne kadar göstermiş olduğunuz başarılarınızın ömür boyu devam etmesini diliyorum. Sevgili gençler yolunuz açık olsun” ifadeleri ile sözlerini tamamladı.

 Ardından Yödak Başkanı Prof.Dr.Turgay Avcı ‘da bir konuşma gerçekleştirdi.

Zorlu bir eğitim sürecinin sonuna geldiklerini ifade ederek eğitimleri boyunca kendilerini her an evlatlarına destek veren  ailelere teşekkür ederek başaldı.

Yödak Başkanı Prof.Dr. Avcı, “Lütfen değişik kültürlerde, lütfen değişik vizyonlarda kendinizi geliştiriniz. Çünkü artık ne bir Güzelyurt ne bir Kıbrıs nede bir Türkiye var. Hiç bir ülkeartık  kendi başına değil. Küreselleşen bir dünya ve rakipler dünyadaki herkestir. Sayın velilerimiz ben şunu söylemek istiyorum. Fedakarlılığınız için helal olsun. Özellikle bu ekonomik sıkıntılarda evatlarınızı okuttunuz. Büyük bir özveride bulundunuz. Kendi yaşantımdan bir örnek vermek istiyorum. Benim kızım yurt dışında okurken sterlin  dört tl idi. Beş, altı, yedi, sekize geldiğinde, kızım beni aradı.  Baba ben eğitimimi bırakıp gelmek istiyorum. Yükselen bu döviz kuruyla sizi zora sokmak istemem.  O gün alınan karar şu hepinizin aldığı karar odur. Bizler anne ve baba olarak evladımız için ne gerekirse yaparız. Ne varsa satarız… Çocuklarımızı okuturuz.” dedi. ve Konuşmalarıda gençlere, “gençler anne baba olunca anlayacaksınız bunu. Lütfen anne ve babaların ortaya koyduğu emeği göz ardı etmeyin. Değişen dünyada kendinizi yenileyin, geliştirin. Çünkü dünya rekabet içinde ve anne babalarınızın fedakarlıkları unutulmaz.” Öğrencilere hekimlik mesleğinde bir ömür giyecekleri beyaz önlüğün manevi anlamını hatırlatarak, “En güzel ilacın güler yüz ve tatlı dil olduğunu unutmayın ve empatiyi elden bırakmayın. Bir hekime en çok yakışan güler yüz ve empatidir. Hastanızın bir ağrısını dindirdiğinizde, bir sorununu çözdüğünüzde emin olun sizler, sizleri yetiştiren hocalarınız ve aileleriniz de o hisseden bir pay alacaktır” ifadelerini kullandı. Mesleğinizle memleketimize, insanlarımıza güzel hizmetler vermenizi diliyorum.

Mezuniyet töreninde  Diş Hekimleri mezunları arasında Dt. Enes Emre Erlale, Dt. Ahmet Aslan, Dt. Gizem Dindar heyecan ve sevinçlerini Prof.Dr.Halil Bakkaloğlu’ na teşekkür ederek paylaştılar.

Mezun olmayı bekleyen heyecanları her halinden görülen fizyoterapistlerde yerini aldı.

Sağlıklı kişilerde özel egzersiz ve eğitim programları ile fiziksel uyumu artırarak hastalık ve sakatlıkların önlenmesini kapsayan eğitimlerini başarı ile tamamlamanın haklı gururunu yaşadıkları görüldü.

Duygusal ve coşkulu anların yaşandığı mezuniyet töreni; öğrencilerin, bölüm başkanları ile birlikte toplu fotoğraf çekimi ve  ardından kep atmaları ile sona erdi.

 

 

Tema Tasarım |