LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 19 Mayıs 2022

TBB Meclis Toplantısı Ankara’da Yapıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) 2022 yılı Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı, Ankara’daki hizmet binasında düzenlendi. Toplantının açılış…

TBB Meclis Toplantısı Ankara’da Yapıldı

2022-05-19 Güncelleme: Mayıs 19, 2022 20:32

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) 2022 yılı Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı, Ankara’daki hizmet binasında düzenlendi. Toplantının açılış konuşmalarını TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptı.

Başkan Şahin açılış konuşmasında kalkınmanın ve demokrasinin yerelde başladığına vurgu yaptı. Şahin, “Demokrasinin beşiği olan yerel kalkınma bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli mekanizmasıdır.” dedi. Zor bir dönemden geçildiğini söyleyen Şahin, “Zoru kolaylaştırmanın yolu bir araya daha çok gelmek, ortak sorunlara ortak çözümler üretmektir.” diyerek Meclis toplantısına katılan belediye başkanları ve belediye meclis üyelerine teşekkür etti. Birlik çatısı altında bütün partilerin olduğunu söyleyen Şahin, bunun demokrasinin bir zenginliği olduğunu vurguladı ve bu zenginliğin sorun çözmede kullanıldığında büyük bir güç olduğunu belirtti…

Şükrü Karatepe konuşmasında Türkiye’de belediyeciliğin 150 yıllık bir müessese olduğunu ve artık yerleşmiş bir anlayışın bulunduğunu söyledi. Belediyelerin şartlara çok çabuk uyum sağladığının altını çizen Karatepe, “Belediyelerimiz, özellikle pandemi döneminde dünyanın bütün şehirlerine örnek olacak kendilerine has hizmetler icat ettiler.” dedi ve bu çalışmaların derlenerek kitap haline getirildiğini, Cumhurbaşkanına da sunulduğunu aktardı. Yeşil dönüşüm programı ile birlikte enerji konularında uygulanması planlanan projelerde belediyelere de çok yükümlülük düştüğünü söyleyen Karatepe, sıfır atık projesiyle Türkiye’nin dünyaya örnek olduğunu ve birçok yabancı belediyenin bu sistemi öğrenmek için ülkemize geldiğinin altını çizdi.

Bakan Bozdağ ise; belediyelerle ilgili bugüne kadar yapılan yasal değişikliklerden bahsetti ve Belediye Meclislerinin güçlendirildiğini belirtti. Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile de büyükşehir belediyelerinin daha güçlü ve kudretli bir yapıya kavuşturulduğunu vurgulayan Bozdağ, diğer il ve ilçe, belde belediye başkanlarının hukuki anlamda görev ve yetkilerini artıran, onlara güvenen anlayışın 2005’te yeni Belediye Kanunu ile yürürlüğe konulduğu dile getirdi.

Türkiye’de 2005 yılına kadar herhangi bir bakanlıkla, herhangi bir genel müdürlükle doğrudan yazışamayan bir belediye başkanı profili olduğunu ifade eden Bozdağ, şöyle konuştu: “Bütçesinin kesin hesabını onaylayamayan bir belediye vardı. Meclis kararı, kaymakam ya da vali onaylamazsa yürürlüğe giremeyen bir belediyecilik vardı. Halk sizi seçse kıymeti ne, seçmese kıymeti ne? Sonuçta yine merkezi hükümetin temsilcileri ne derse o oluyor. Onlar onay verirse yol alıyorsunuz, onlar onay vermezse yol alamıyorsunuz. O nedenle yerel yönetimleri güçlendiren, onlara yeni yetkiler, görevler, haklar, demokratikleşme ve seçildikleri halkın iradesini en üst düzeyde temsil etme noktasında güvenen yasal düzenlemeleri bir bir hayata geçirdik.”

Bekir Bozdağ, belediyeleri güçlendiren adımları desteklediklerini, belediye başkanlarının isteklerinin kendileri için emir olduğunu kaydetti.

Covid-19 salgını sürecinde belediyelerin önemli çalışmalar yaptığını ifade eden Bozdağ, sokağa çıkma yasağının bulunduğu dönemlerde belediyelerin ihtiyaç sahiplerini gözettiğini söyledi.

Açılış konuşmalarının ardından TBB’nin düzenlendiği Gıdanı Koru, Yeşil Şehirler ve Çocuk Dostu Şehirler Fikir ve Proje yarışmalarında ödül alan belediyelere ödülleri takdim edildi. Ödül töreni sonrası TBB Genel Sekreter V. Halil İbrahim Azak 2021 yılı Faaliyet Raporu hakkında Meclise bilgi aktardı ve Meclis gündemine geçildi. Gündemdeki konular görüşülerek karara bağlandı. Son olarak yapılan seçimle birlikte mevcut Birlik encümeni yeniden seçildi.

İlginizi çekebilir

Pendik’te patlama!

Pendik’te patlama!

Tema Tasarım |