LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 20 May 2022

İngiltere’nin başkenti Londra’da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu

İngiltere’nin başkenti Londra Trafalgar Meydanı’nda, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkusu

Londra Trafalgar Meydanı’nda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı büyük coşkuyla kutlandı. Londralı Atatürkçü Türk gençler; “Haydi  Ata’nın evlatları duymadık demeyin ! Bir bayrakta sen al, Bir ıslıkta sen çal… Sen yoksan bir kişi eksiğiz” diyerek Trafalgar Meydanında Atatürk ve silah arkadaşlarını saygı ile andılar. CHP İngiltere ve CHP Gençlik Kolları’nın organize ettiği etkinlik 19 Mayıs’ta öğlen saatlerinde başladı. Etkinlik Açılış konuşması Yönetim Kurulu Üyesi Nisa Güler tarafından gerçekleşti:

“Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 103.yıldönümü O gün Samsun’un vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla, sizleri selamlıyorum.”

“19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir. Türk genci, Türk İstiklali ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların tek ve en büyük güvencesidir.”

“Sizler yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler asla ve asla yorulmazlar ” diyor, Atatürk.

“Biz Türk’e istiklâl aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Biz “Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Biz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Atatürklerin soyundanız.. ”

“Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.”

“Temeli 19 Mayıs’ta Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan “milli egemenlik” ilkesi ile, birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanmış, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.”

“Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız olan “Milli İrade”nin yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği biz gençlere büyük görevler düşmektedir.”

“Unutmayınız ki bizler: Atatürk’ün eserlerinin temel taşıyız..
Unutmayınız ki: her 19 Mayıs’ta, Samsun’dan, elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini, biz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır.
Unutmayınız ki “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. ”

Sözde değil, bu özde duygularla, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; gençlerin ve türk milletinin Atatürk’ü anma gençlik ve spor bayramı kutlu olsun!

konuşmanın ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşına geçildi.

Bir dakikalık saygı duruşundan sonra CHP İngiltere Birliği Başkan Yardımcısı Elif Acun’ bir konuşma gerçekleştirdi.

“Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı  103. Yılında da aynı gurur ve heyecanla yolundayız. Atam demek için, emperyalizmin ana vatanı Londra’nın Trafalgar Meydanı’ndayız. Bundan tam 103 yıl evvel Kız Kulesi açıklarından kalkan Bandırma Vapuru, sadece 9, Ordu Müfettişi Mustafa Kemal Paşa’yı Samsun’a götürmüyordu. Aynı zamanda bir milleti kurtuluşa ,zafere götürüyodu. 103 yıl sonra “Biz Seninle” hala aynı gemideyiz Paşam.”

Atatürk diyor ki: “Bizi öldürmek değil,canlı canlı mezara gömmek istiyorlar.”Kara bulutlar   Türkiye’nin üzerinde dolaşıyor.Mondros Mütarekesi peşinden Sevr Antlaşması ve ateşkes.”

Böyle antlaşma olur mu? Yurt parça parça edilmiş,Anadolu insanı,kan ağlıyor.

Memleketin asıl sahibi olan Türk halkı başsız,bölünmüş kuşku  içinde,bezgin haldedir.

Kurtuluş ve bağımsızlık umutları ve çalışmaları bölgesel kalmakta birleşememektedir.

Memleketin batı ve güney bölgelerinde silahlı karşı koymalar başlamıştır;fakat sayıca çok ve silah  bakımından üstün düşman kuvvetleri karşısında bu direnmeler kırılmaktadır.

İşte, bu durumda Mustafa Kemal çıkıyor ortaya ve diyor ki: “Bir tek karar vardır, o da ulusal egemenliğe dayanan kayıtsız şartsız, bağımsız bir Türk Devleti kurmak.”

“Yurdun çeşitli yerlerinde direnme hareketleri devam ediyor, düşmana kurşun sıkılıyor, vurulan yumruklar memleket kadar büyük, eline silahı alan memleket savunmasına katılıyor. Aralarında dayanışma yok, dağınıklık herkesi tedirgin ediyor. Anadolu sahipsiz, bir önder, bir kumandan bekliyor.

İşte, Bandırma vapuru bu önderi,bu kumandanı getiriyor,Samsun’dan Kurtuluşa bir güneş doğuyor.

Evet Mustafa Kemal bir karar veriyor. Verilen bu kararı ise şöyle açıklıyor. “Türk Milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet  olarak yaşaması esastır.  Bu esas, ancak tam bir bağımsızlıkla sağlanabilir. Ne kadar zengin ve ne kadar varlıklı olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir millet, uygar insanlık karşısında uşak olmak durumundan daha yüksek bir muameleye layık görülmez. Böyle bir millet, esir yaşamaktansa ölmeyi tercih eder.”

Böyle bir durum karşısında Samsun’da doğan güneşin yükselmesi, tüm ülkeyi aydınlatması, milli birlikle sağlanabilir.

“İşte, hakiki kurtuluşu ölmekte bulan bu “Güneş”, Samsun’da doğarken “Ya İstiklal Ya Ölüm!” parolasıyla doğmuş, halkın kurtuluşa giden önderi olmuştur.

Bu Güneş; Samsun’dan sonra, Amasya, Sivas, Erzurum ve oradan da yeni bir Türk devletinin kuruluş meşalesini yakmak için Ankara’da doğacaktır.

On dokuz Mayıs Atatürk’ün doğum günüdür. On dokuz Mayıs, kurtuluş güneşinin Samsun’da parladığı gündür. On dokuz Mayıs Türk Milletinin, kurtuluşa adımını attığı gündür. On dokuz Mayıs Türk Milletinin önderini bulduğu gündür.

Bu önder vatanı düşmandan kurtardı. Yeni Türk Devletinin temellerini attı. Yeni Türk Devletini kurdu ve siz gençlere emanet etti. Emanet ederken de şöyle dedi:

“Gençler!… Cesaretimizi pekiştiren, sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz eğitim ve kültür ile insanlık ve uygarlığın, vatan sevgisinin en değerli sembolü olacaksınız.”

“Gençler vatan size emanet edilmiştir. Onu en iyi şekilde yüceltecek ve koruyacak sizlersiniz.

Bu bilinçle hareket ederek üzerimize düşen görevi sonsuza dek yerine getireceğimize tüm gençlerimiz adına söz veriyorum.Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi saygı,minnet,özlem ve rahmetle anıyoruz bayramımız kutlu olsun….”

CHP İngiltere Birliği Gençlik Kolları Başkanı Eray İşçi günün anlam ve önemine “Geliyor…”şiiri ile katıldı.

CHP İngiltere Birliği Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Sıla Batit-“Mustafa Kemali Düşünüyorum” Şiiri ile Etkinlikte yerini aldı.

CHP İngiltere Birliği Gençlik kolları üyesi İrem Polat-“Bir Gemi yanaştı Samsun’a” şiirini okudu.

“Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi” Yönetim Kurulu Üyesi Nisa Güler tarfından seslendirildi.

Nisa Güler,Eray işçi ve katılımcılar tarafından  Ataya Cevabı gerçekleşti. konuşma metni aşadaki gibidir.

“Ey Büyük Ata,
Varlığımızın en kutsal temeli olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyetinin sonsuz bekçisiyiz. Bu karar, değişmez irademizin ilk ve son anlatımıdır. İstikbâlde, hiçbir kuvvet bizi yolumuzdan döndürmeyecektir. Bizler, bütün hızımızı senden, ulusal tarihimizden ve ruhumuzdaki sönmez inanç ateşinden alıyoruz. Senin kurduğun güçlü temeller üzerinde attığımız her adım sağlam, yaptığımız her atılım bilinçlidir. En kıymetli emanetimiz olan, Türk İstiklâl ve Cumhuriyeti, varlığımızın esası olarak, eğilmez başların, bükülmez kolların, yenilmez Türk evlatlarının elinde sonsuza dek yaşayacak ve nesillerden nesillere devredilecektir. İstiklâl ve Cumhuriyetimize kastedecek düşmanlar, en modern silahlarla donanmış olarak, en kuvvetli ordularla üzerimize saldırsalar dahi, ulusal birliğimizi ve yenilmez Türk gücünün zerresini bile sarsamayacaktır. Çünkü, bu aziz vatanın toprakları üzerinde yetişen azimli ve inançlı Türk gençliği, dökülen temiz kanların ve Cumhuriyet devrimlerimizin aydın ürünleridir. Vatanın ve milletin selameti için her zorluğa iman dolu göğsümüzü germek, gerçek amacımızı olacaktır.
Ey Türk’ün büyük Ata’sı !
İstiklâl ve Cumhuriyetimizi korumak gerektiği zaman, içinde bulunacağımız durumlar ve şartlar ne olursa olsun, kudret ve cesaretimizi damarlarımızdaki asil kandan alarak, bütün engelleri aşıp her güçlüğü yenmek azmindeyiz.
Türk gençliği olarak özgürlüğün, bağımsızlığın, egemenliğin, cumhuriyet ve devrimlerin yılmaz bekçileriyiz. Her zaman, her yerde ve her durumda Atatürk ilkelerinden ayrılmayacağımıza, çağdaş uygarlığa geçmek için bütün zorlukları yeneceğimize, namus ve şeref sözü verir, kendimizi büyük Türk ulusuna adarız.”

Hülya Özkoyuncu

LONDON

Tema Tasarım |