LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 2 Haziran 2022

KRALİÇE’NİN 2. DOĞUM GÜNÜ VE TAHTTAKİ 70. YILI KUTLAMALARI BAŞLADI.

Hülya Özkoyuncu

İngiltere Kraliçesi 2.Elizabeth’in tahta çıkışının 70’inci yılı kutlamaları başladı.

KRALİÇE’NİN 2. DOĞUM GÜNÜ VE TAHTTAKİ 70. YILI  KUTLAMALARI BAŞLADI.

2022-06-02 Güncelleme: Haziran 2, 2022 19:45

Kraliçe’nin tahta çıkışının 70’inci yılı ve ikinci doğum günü muhteşem bir etkinlikle başladı.

Dört günlük resmi tatil boyunca ülke genelinde halka açık çeşitli etkinlikler ve sokak partileri kutlamaları devam edecek.

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta 70 yılını tamamlayan ilk kişi olmuş ve Platin Jübilesi’ni bu yıl 6 Şubat’ta kutlamıştı.


Buckingham Sarayı önünde dev tören

Etkinlik öncesi binlerce kişi, Buckingham Sarayı önünde toplandı.

Birleşik Krallık bayrakları ile Kraliçe’nin posterlerini taşıyan İngilizler, önce 4 günlük şenliklerin başlangıcı olan doğum günü geçit töreni’ni izledi.

Kutlamalara Kraliyet ailesi, saray mensupları, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile eşi ve Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın yanı sıra dünyanın dört bir köşesinden yüzlerce davetli katıldı.

Geçit törenine 96 yaşındaki Kraliçe katılmazken, Kraliyet ailesinin diğer üyeleri kendilerini taşıyan araçlardan halkı selamladı.

Kraliçe balkondan halkı selamladı

Askeri geçit töreniyle devam eden kutlamada tören sonrası dönen askerleri selamlamak için Buckingham Sarayı balkonuna çıktı. Açık mavi elbisesi ile askerleri selamladı.

Törenin yapıldığı alanlara monte edilen dev ekranlardan alanı dolduran katılımcılar, Kraliçe’nin balkona çıkmasıyla alkışlarla sevgi seli oluşturdu.Tezahüratlar eşliğinde ellerindeki Birleşik Krallık bayrakları ile Kraliçe’ye olan sevgilerini ve minnet duygularını ifade ettiler.


Prens Harry ve Meghan törende yoktu

Kutlamalar sırasında Kraliyet Hava Kuvvetlerine ait uçaklar, bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Kraliçe, bir kez daha balkona çıkarak gösteri uçuşunu izledi.

Kraliçe’ye balkonda tahtın varisi Prens Charles ve eşi Camilla ile Prens William, eşi Kate ve çocukları da eşlik etti.

Ancak balkonda Kraliyet’teki görevlerinden ayılan Sussex Dükü Prens Harry, eşi Düşes Meghan Markle ve Kraliçe’nin oğlu York Dükü Prens Andrew yer almadı.

Kraliçe için İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta ve İngiliz Uluslar Topluluğu’na mensup ülkelerde 3000 fener yakılacağı bilgileride paylaşılanlar arasında.

Kutlamaların arasdında Cumartesi günü Buckingham Sarayı önünde Diana Ross, George Ezra, Alicia Keys ve Nile Rodgers 22 bin izleyicinin canlı ve televizyonları başında da milyonlarca kişinin izleyeceği bir konser verecek.
Pazar günü ülke çapında sokak partileri düzenlenecek ve Büyük Jübile Yemeği adıyla 85 bini aşkın sofra kurulacak.

Jübile etkinlikleri Pazar günü Londra sokaklarında geçit töreni kapsamında 6000 performans ve 200’e yakın ünlünün katılacağı etkinliklerle sona erecek.

Kraliçe ne zaman tahta çıktı?

21 Nisan 1926’da dünyaya gelen ve 6 Şubat 1952’de kraliçe olan Elizabeth’in tam adı “Elizabeth Alexandra Mary Windsor”.

Babası Kral 6.George’un ölümünü takiben, 26 yaşında tahta çıkan Kraliçe 2. Elizabeth, ‘İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı’ unvanına sahip oldu.

1748’den bu yana iki kez doğum günü kutlanıyor

Birleşik Krallık’taki monarkların doğum günleri 1748 yılından bu yana iki kez kutlanıyor. Monarkların doğum günleri hem asıl doğum günlerinde, hem de resmi olarak haziran ayının ikinci hafta sonunda çeşitli törenlerle kutlanıyor.

Tema Tasarım |