LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 31 March 2023

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Londra’da kitap tanıtımında konuştu

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra temasları kapsamında Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sözcüsü Kerem Haser’in İngilizce çevirisini üstlendiği “The Vision of 2 States in Kıbrıs” isimli kitabının tanıtım etkinliğine katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı  Ersin Tatar Londra’da kitap tanıtımında konuştu

2023-03-31 Güncelleme: March 31, 2023 10:22

KKTC’nin Londra Temsilciliği’nde gerçekleşen kitap tanıtım etkiliğine ilgi yoğundu. KKTC’nin İngiltere Temsilcisi Büyükelçi Çimen Keskin, Kıbrıs Uyuşmazlığı ve Müzakere Süreci hakkında yayınlanmış çok sayıda makalesi bulununan  Kıbrıs sorununa ilişkin temaslarda Cumhurbaşkanı’nın Özel Temsilcisi  M. Ergün Olgun ve birçok Basın mensupları, Kıbrıslı Türk sivil toplum örgütleri temsilcileri ve Kıbrıslı Türk gençlik sivil toplum örgütü temsilcileri katılım gösterdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC’nin Londra Temsilciliği’nde düzenlenen kitap tanıtım etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin işbirliği anlaşması olabileceğini anlatmaya çalıştık” vurgusunda bulundu.

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR”CENEVRE GÖRÜŞMELERİNİ, NEW YORK’TAKİ TEMASLARIMIZA YER VERDİK”

Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin Londra Temsilciliği’nde KKTC Cumhurbaşkanlığı Dış Basın Sözcüsü Kerem Haser‘in İngilizce çevirisini üstlendiği “The Vision of 2 States in Kıbrıs” isimli kitabının tanıtım etkinliğine katıldı. Etkinliğin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti’nin de yeni siyasette büyük desteğinin olduğunu, bu bakımdan artık Rumların ve Yunanların federal cumhuriyet içerisinde Türkleri azınlığa ve Türkiye’yi Kıbrıs’tan dışlamaya yönelik bütün bu çabalarının artık bir sonuç vermediğini, bunları çok denediklerini ve eşitlik temelli olan anlaşmanın Rumlar tarafından hiçbir zaman destek görmediğini söyleyebilirim. Bu sebeple yan yana yaşayan iki ayrı egemen eşit devletin işbirliği anlaşması olabileceğini burada anlatmaya çalıştık. Son 2 buçuk yıldır yaptığımız çalışmaları, Cenevre görüşmelerini, New York’taki temaslarımızı, Türkiye’nin desteğini ve son 2 buçuk yıldır yaptığımız bütün çalışmaları dünya kamuoyuna anlatabileceğimiz bir kitabın yayınını Londra temsilciliğimizde tanıtımını gerçekleştirdik” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren tanıtım etkinliğinin ardından Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Londra’daki diğer temaslarını için temsilcilikten ayrıldı.

KKTC CUMHURBAŞKANI TATAR’IN KONVOYUNA PROTESTO GİRİŞİMİ

Kıbrıs sorunuyla ilgili konferans vermek amacıyla İngiltere’nin başkenti Londra’ya gelen Cumhurbaşkanı Tatar’ın konvoyuna dün bir grup Rum ve Yunanlılardan saldırı girişiminde bulunmuştu. Kings College’da konferansa giden Tatar’ın aracının önü Yunan öğrenci grubu tarafından kesilmek istenmişti.

Ellerinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve Yunanistan bayrağı bulunan grup, Tatar’ın konvoyunun geçişi sırasında “Kıbrıs Rum’dur Tatar’a ölüm” ve “Türkiye Kıbrıs’tan dışarı” sloganları atmıştı.

TÜRKLER ALKIŞLARLA GRUBA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İngiliz polisi, protestocu gruba müdahale ederken, olay yerinde bulunan Türkler de alkışlarla protestocu gruba tepki gösterdi.

“BİZ HAKLI DAVAMIZI ANLATMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Yaşanan olayla ilgili  a Habere  canlı yayında açıklamalarda bulunan Ersin Tatar,  “Türk öğrencilerin daveti üzerine  Kıbrıs’ın geleceği ile ilgili bir konferans vermem istenildi. Üniversite tarafından onaylanmış duyurusu yapılmış önemli bir konferanstı. Rumların taşkınlığı benim o konferansa gitmemi engellemekti. Pankartlar, bayraklarla protesto yaparak taşkınlık yaptılar. Planlanmış bir sözel saldırıydı. “Rumlar ortalığı karıştırdı. İdareye baskı yaptılar. ‘Kıbrıs Rum’dur Tatar’a ölüm’ sloganları ile önümüzü kestiler. Polisler olmasa saldıracaktılar. Hiç bir  Kıbrıs  Türk bayrağı yoktu. Her daimki düşünceleri Kıbrıs’ı büyük bir Helen adası yapmak. Bildiğiniz üzere 1 Nisan EOKA’nın kuruluş yıldönümü Kıbrıs Yunandır, Kıbrıs Helendir, Helen kalacaktır. Naaraları devam etmektedir.  Bizler asla haklı davamızdan vazgeçmeyeceğimiz gibi konfreans yerine güvenliğimi gönderdim. Deklare olan bu konferansın verilmesi gerekti. Ve kalabalığı geçerek o laflarıda duyduk. yapılan rezillikleride gördük. Ama sesimizi de duyurduk.  Bir üniversitede Londra’ da demokrasinin beşiği böyle bir eğitim kurumunda genç öğrencilerin böyle bir eyleme girmelerinin ne kadar ayıp olduğunu görememeleri büyük üzüntü. Dolayısı ile  kınıyorum. bizleri engelleyemeyecekler yeni siyasetimiz kabul görmüş kök salmıştır. Adaletli eşit sürdürülebilir çözüm  istiyoruz. Çözüm olacaksa, iki devlet temellerine dayalı eşit sürdürülebilir adaletli olması lazım. Biz haklı davamızı anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. Her platformda davamızı anlatacağız” 

HÜLYA ÖZKOYUNCU

Tema Tasarım |