Ana Sayfa Ekonomi 10 Ekim 2020

Kışlık meyve ve sebzeler tezgahlarda yerini almaya başladı

KIŞ MEVSİMİNE GİRİLİRKEN HALK PAZARLARINDA DA KIŞLIK MEYVE VE SEBZELER TEZGAHLARDA YERİNİ ALMAYA BAŞLADI. SAMSUN’UN İLKADIM İLÇESİ AĞABALİ CADDESİ ÜZERİNDE KURULAN PAZARDA YOĞUNLUK YAŞANIYOR. TEZGAHLARDA YERİNİ ALAN KIŞLIK MEYVELER MANDALİNA, ELMA, NAR, AYVA VE ARMUT FİYATLARININ YÜKSEKLİĞİ DİKKAT ÇEKİYOR. ELMA KİLOGRAM FİYATI 5 TL, MANDALİNA 4 TL, ARMUT 8 TL, NAR 8TL, AYVA 7TL’DEN SATILIYOR. PAZARCI ESNAFI İSE BU SENE SEBZE VE MEYVELERDE VERİMLİLİK OLDUĞUNU SÖYLEDİ. ÜRÜN YETİŞTİRME MALİYETTEN DOLAYI FİYATLARIN BELLİ BİR SÜRE YÜKSEK SEYREDEBİLECEĞİNİ İFADE EDEN PAZARCI ESNAFI KIŞLIK MEYVE VE SEBZE SATIŞININ BAŞLADIĞINI SÖYLEDİLER.

Samsun’da halk pazarında kışlık meyve ve sebzeler tezgahlarda yerini almaya başladı. Kışlık meyve fiyatlarının pahalığı vatandaşın cebini yaktı.
Kış mevsimine girilirken halk pazarlarında da kışlık meyve ve sebzeler tezgahlarda yerini almaya başladı. Samsun’un İlkadım ilçesi Ağabali Caddesi üzerinde kurulan pazarda yoğunluk göze çarptı. Tezgahlarda yerini alan kışlık meyveler mandalina, elma, nar, ayva ve armut fiyatlarının yüksekliği dikkat çekti. Elma kilogram fiyatı 5 TL, mandalina 4 TL, armut 8 TL, nar 8 TL, ayva 7 TL’den satılıyor. Pazarcı esnafı ise bu sene sebze ve meyvelerde verimlilik olduğunu söyledi. Ürün yetiştirme maliyetten dolayı fiyatların belli bir süre yüksek seyredebileceğini ifade eden pazarcı esnafı kışlık meyve ve sebze satışının başladığını söylediler.
Pazarda satılan diğer ürün fiyatlarının kilogram fiyatı ise şu şekilde: Üzüm 7 TL, domates 2 ile 3 TL, patates ile 3 TL, fasulye 7 ile 10 TL, salata 4 TL, yeşil biber 4 TL, patlıcan 3 TL, marul 3 TL, havuç ise 3 TL’den satılıyor.

Tema Tasarım |