Ana Sayfa Gündem 5 Mart 2020

KADINLARDA SAÇ EKİMİ YAPTIRIR! GENİŞ ALIN DARALTMA NASIL YAPILIR?

Kadınlarda saç dökülmeleri kalıtımsal sebeplere bağlı olarak ve hormon düzeylerine göre farklı olarak değişiklik gösterir. Kimi kadınlarda…

Kadınlarda saç dökülmeleri kalıtımsal sebeplere bağlı olarak ve hormon düzeylerine göre farklı olarak değişiklik gösterir. Kimi kadınlarda vertex bölgesinde açılma yaşanırken kimi kadınlarda da alındaki saç çizgisinin arkaya doğru kaymasıyla saç dökülmesi görülür. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas, saç çizgisinin arkaya doğru kaymasına ve alnın olması gerekenden çok daha fazla açılmasına, bazen de alın bölgesindeki saç çizgisinin M harfi şeklinde geriye doğru çekilmesine yol açan genetik kodlama yoluyla geçen Androgenetik Alopesi problemini yaşayan kadınların saç ekimi sayesinde bu görüntüden kurtulduklarını belirtiyor.

Kadınlarda Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri

Kadından kadına farklılık gösteren saç dökülmeleri her kadında farklı şekilde seyreder. Kadın saç dökülmelerinin başlıca sebepleri arasında; genetik sebepler, androjen hormonu seviyesindeki artış, düzensiz ve sağlıksız beslenme, yoğun stres, gebelik ya da ilaçların yan etkisi olduğu görülür. Kadınlarda saç dökülmesine etki eden faktörler arasında kadınlık hormonlarındaki ve östrojen seviyesindeki düşüklük de söylenebilir. Yaş almaya bağlı olarak da ilerleyen saç dökülmeleri kadınlarda görünümsel özgüven azlığına ve çekingenliğe sebep olur. Kadınlarda saç dökülmeleri alın bölgesinde ve tepe bölgesinde görülmeyle beraber, saçlarını hep aynı yerden ayıran kişilerde de bölgesel saç ayrımı şeklinde dökülmeler görülür.

Kadınlarda Saç Ekimi Öncesinde Yapılması Gerekenler

Kadınlarda saç ekiminden en az bir hafta önce E vitamini içerikli vitamin komplekslerinin, yeşil çay, kan sulandırıcı ilaç, varsa sigara ve alkol kullanımının bırakılması gerekir. Sigara içinde bulunan 4000’den fazla toksik maddenin saç folikülleri üzerinde negatif etkisi olduğu bilinmektedir. Saç ekimi tam cerrahi girişim değildir ancak micro motor ucundaki punch ile açılan kanallarda kan sızıntısı olabilir. Bu bakımdan kan sulandırıcı etkisi bulunan maddelerin kullanılmaması uygun olur.

 Kadınlarda Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Konsültasyon     : Prosedürün planlama aşamasıdır. Bu aşamada hastaya saç ekimi ile ilgili bilgiler verilir. Saç ekim çizgisi belirlenerek toplanacak ve ekim yapılacak greft sayısı ortalama olarak belirlenir. Saç ekiminin ön tasarım aşamasıdır.

Hazırlık                 : Baş bölgesinde donör bölge ile ekim yapılacak alan özel bir sterilizasyonla hijyenik hale getirilir. Genelde ense bölgesi olarak belirlenen donör bölgedeki  yaklaşık 2-4 cm genişliğindeki bölüm tıraş edilerek saç köklerinin toplanmasına hazır hale getirilir. Daha sonra lokal anestezi uygulama işlemine geçilir.

Saç köklerinin toplanması : Foliküler ünite ekstraksiyonu (FUE) işlemi kullanılarak yapılan uygulamada FUE özel mikromotor başlığı sayesinde saç folikülleri profesyonel hekim tarafından özenli bir biçimde toplanır. Toplanan foliküller salin sıvısında bekletilerek ekim yapılana kadar canlı kalması sağlanır.

Kanalların açılması       : Saç folikülleri toplandıktan sonra yapılan işlem ekim bölgesinde kanalların açılma işlemidir. Her bir foliküle bir kanal olacak şekilde özenle aynı derinlikte kanallar açılır. Kanal açma işleminde kanalların aynı açıda, aynı yönde ve aynı derinlikte olması ekim yapılan saçların naturelliğinin sağlanması bakımından bir hayli önemlidir.

Saçların ekilmesi   : Kadın saç ekimindeki son prosedür olan saçların ekilmesi işlemidir. Özenle toplanan ve saklanan saç folikülleri yine aynı itinayla açılan kanallara doğru açılandırma ve yönlendirme yapılarak transfer edilir.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadın saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken üç gün yıkamama kuralı ve birtakım önemli noktalar bulunuyor. İlk 3 gün boyunca saç ekim bölgesini temas ve sudan korumak gerekir. Saç ekiminden sonra baş ve ekim yapılan bölgeye temas edilmemeli, güneşten, aşırı sıcak ortamlardan, havuz ve denizden sakınmak gerekir. Aşırı terlemeye sebep olacağı için cinsel ilişki ve ağır spor hareketlerinin yapılmaması da tavsiyeler arasındadır. Saç ekimi yaptıran kişi temiz alanlarda bulunmalı, baş bölgesini serin tutacak şekilde ortamlara girmelidir.

Saçları Güçlendiren Alternatif Yöntemler Nelerdir?

Saçları güçlendiren alternatif yöntemlerden saç mezoterapisi sayesinde ekim yapılan alandaki saçlar daha sağlıklı ve daha kuvvetli hale gelir. Saç mezoterapisi içinde saç foliküllerinin ihtiyacı olan keratolitik ajanların, aminoasit, mineral ve vitaminden zengin serumların saç derisine enjekte edilmesiyle saç foliküllerini güçlendirmeye yönelik bir tedavi şeklidir. Deri altına etki eden mezoterapi yöntemi aynı zamanda destek dokuların yenilenmesine de yarKadınlarda Saç Ekimi Fiyat Bilgisi

Saç ekim yapılan alana göre fiyat farklılıkları olmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Saç Ekimi Quartz Poliklinik’te Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op.Dr. Leyla Arvas tarafından yapılmaktadır. Siz de 0212 241 46 24 numaralı hattımızı arayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Op.Dr.Leyla Arvas, Plastik Estetik Cerrahi

Web Site: https://www.drleylaarvas.com

Facebook :drleylaarvas

Instagram :drleylaarvas

You Tube: drleylaarvas

 

İlginizi çekebilir

Sağlık Bakanı Koca:

Sağlık Bakanı Koca:

Tema Tasarım |