Ana Sayfa Gündem 7 Aralık 2020

Yenilik Partisi’nde Sürpriz Atama

Yenilik Partisi Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yaşar CAN’ın vefatından sonra, yerine Prof Dr Ali Vural CENGİZ atandı.

Yenilik Partisi Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Yaşar CAN geçtiğimiz hafta tedavi gördüğü hastanede yaşama gözlerini yumdu.

Yaşanan bu acı kayıp Yenilik Partisi camiasını derin üzüntüye boğdu. Yaşar CAN’ ın hayatını kaybetmesinin ardından Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na yine çok başarılı bir ismin ataması gerçekleştirildi.

Yenilik Partisi Kurucu üyelerinin her pazartesi düzenlediği Egemenlik Meclisi toplantısında, Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na dünyaca tanınmış değerli  Prof Dr. Ali Vural CENGİZ’in atandığı açıklandı.

Prof. Dr. Ali Vural CENGİZ Kimdir?

ABD’nin Arizona eyaletinde Grand Canyon Üniversitesinde iktisadi kriz yönetimi yüksek lisans dersleri öğreten akademisyendir.

Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi, Çukurova Üniversitesi ve sonra ABD Georgia Devlet Üniversitesinde lisans yüksek lisans ve doktora yapmıştır.

1977-80 CHP Yenimahalle İlçe Gençlik Kolu Bşk., Halkçı Devrimci Gençlik SBF örgütlenmesi ve 1980 sonrasında yurtdışında yaşamaya başlamıştır.

1996-2006 arasında Amerika Türk Asamblesi Bşk Yrd ve sonra da Genel Başkanıdır. Bu nedenle Washington’u ve Amerika siyasi yapısını çok iyi bilmektedir. Washington’da etkili politikacılar tanımaktadır.

Türk-Amerikan Ticaret Odası kurucu başkanıdır.

Rahmetli Ecevit’e Türk-Amerikan ilişkileri konusunda danışmanlık yapmıştır. Egemen Bağış’ın aldığı görev Erkan Mumcu tarafından önce Cengiz’e teklif edilmiş ama AKP’de görev almayı reddetmiştir.

Son beş yıldır Gurbetteki Atatürkçü Bilim İnsanları Derneği Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Sonses.tv adlı dijital gazetede düzenli olarak yazıyor; Halk TV ve Tele1 kanallarında programlara katılıyor. HRT Akdeniz TV’de her hafta bir saat ekonomi ve dünyadaki gelişmeler konusunda programda yer alıyor.

Tema Tasarım |