LONDON WEATHER
Ana Sayfa Dünya, Gündem 1 November 2021

Erdoğan’dan COP26 açıklaması: Güvenlik taleplerimiz yerine getirilmeyince Glasgow’a gitmekten vazgeçtik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) neden katılmadığını açıkladı. Roma’daki G20 Zirvesi sonrası uçakta gazetecilere konuşan Erdoğan, “Güvenlik taleplerimiz yerine getirilmeyince Glasgow’a gitmekten vazgeçtik. Bu sadece kendi güvenliğimizle ilgili değil, ülkemizin itibarıyla da ilgili bir meseleydi” dedi.

Erdoğan’dan COP26 açıklaması: Güvenlik taleplerimiz yerine getirilmeyince Glasgow’a gitmekten vazgeçtik

2021-11-01 Güncelleme: November 1, 2021 13:03

Türkiye’nin zirve için talep ettiği güvenlik protokolü için “Bunlar uluslararası bütün ziyaretlerimizde bize ve diğer bütün liderlere her zaman uygulanan protokoldeki standartlardı” diye konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak bize bunların son anda karşılanamayacağı söylendi. Daha sonra bizim geri çevrilen talebimizdeki standartların başka bir ülke için istisnai olarak sağlanabildiğini öğrendik. Bu diplomatik teamüllere de uymuyordu. Bunu kabul edemezdik.”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın da süreçle ilgilendiğini ve başta sorununun çözüldüğünü kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Fakat (İngiltere Başbakanı Johnson) son anda bize geri dönüp İskoçya tarafının zorluk çıkardığını söyledi. Taleplerimiz yerine getirilmeyince biz de Glasgow’a gitmekten vazgeçtik.

Hülya Özkoyuncu

Tema Tasarım |