LONDON WEATHER
Ana Sayfa Ekonomi 12 Ocak 2022

Elektrikli otomobillerin Türkiye’deki geleceği: 2023, dönüm noktası olacak

Sharz.net, ülkemizde birçok şarj operatörüne altyapı sağlaması ve 250 şarj noktasıyla Türkiye’nin en yaygın şarj ağlarından birine…

Elektrikli otomobillerin Türkiye’deki geleceği: 2023, dönüm noktası olacak

2022-01-12 Güncelleme: Nisan 24, 2022 19:35

Sharz.net, ülkemizde birçok şarj operatörüne altyapı sağlaması ve 250 şarj noktasıyla Türkiye’nin en yaygın şarj ağlarından birine sahip olmasıyla tanınıyor. Şirket, elektrikli araçlarla ilgili dikkat çekici birtakım öngörülerde bulundu. Grey market aracılığıyla satılan otomobiller dahil olmak üzere, 2021’in ilk 6 ayında 894 adet elektrikli otomobil satıldığını, ülkemizde trafiğe kayıtlı yaklaşık 6 bin adet elektrikli aracın yollarda olduğunu açıkladı.

Sharz.net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül, elektrikli araç popülasyonunun güçlü bir ivmeyle artacağını dile getirdi. Şengönül’ün yaptığı açıklamanın tam metni ise şöyle:

“Avrupa ile kıyaslandığında elektrikli araç adetlerimizin halen çok küçük ve şimdilik bir var oluş etkisi yaratmıyor. Ancak 2023 yılı itibariyle bütün otomobil üreticileri, dizel motorlu araç seri üretim bantlarını kısıtlayarak elektrikli otomobil seri üretim bantlarını genişletecek. Dönüm noktası olan bu yıl itibariyle her sene, bir önceki seneye göre 2-3 kat daha fazla elektrikli otomobil satılacak. Tuşlu telefonlar ve tüplü televizyonlar gibi, içten yanmalı motorlar kısa süre içerisinde hayatımızdan çıkacak. Elektrikli gelecek sandığımızdan daha yakın.”

Premium modeller, elektrikliye ilgiyi artırıyor

Şirketin Genel Koordinatörü olan Şengönül, tüketicilerin kullanım alışkanlıkları nedeniyle, 10 yıl önceki elektrikli araçlara olan ilginin çok düşük olduğunu söyledi. Öte yandan Renault Fluence Z.E., Renault Zoe, BMW i3 ve Tesla gibi modeller ile elektrikli otomobil serüvenini gerçek anlamda başladığına vurgu yaparak şunları söyledi:

“Premium segmentteki markaların Türkiye satışlarıyla elektrikli otomobillere olan ilgi son 2 yılda ciddi bir boyut kazanmaya başladı. Jaguar I-PACE, Porsche Taycan, Mercedes EQC, BMW iX3 gibi modellerin yüksek performansı, benzinli ve dizel araç sahiplerini etkilemeyi başardı.

Benzinli ve dizel araç sahipleri farklı marka ve model elektrikli araçların da satışa sunulmasını merakla bekliyor. Bugün Türkiye’ de toplamda ortalama 1500 şarj istasyonu var ve şehirlerarası yollarda hızlı şarj ünitesi kurulumları hızla devam etmektedir. Şarj istasyonu sayısı önümüzdeki yıllarda elektrikli araç sayısı ile doğru orantılı olarak artacaktır ve filoların kullanımı ile elektrikli hafif ticari araçların da piyasaya dahil olmasıyla elektriklileşme hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olacak.”

 

Tema Tasarım |