LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem, Türkiye 4 Mart 2022

ATO BAŞKANI BARAN VE BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ “TRAVELEXPO ANKARA FUARI”NIN AÇILIŞINA KATILDI

“5. ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI (TRAVELEXPO ANKARA)”, ATO CONGRESIUM’DA KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇTI. 3 MART 2022- Ankara…

ATO BAŞKANI BARAN VE BAŞKAN YARDIMCISI YILMAZ “TRAVELEXPO ANKARA FUARI”NIN AÇILIŞINA KATILDI

2022-03-04 Güncelleme: Mart 4, 2022 03:54

“5. ULUSLARARASI TURİZM VE SEYAHAT FUARI (TRAVELEXPO ANKARA)”, ATO CONGRESIUM’DA KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇTI.

3 MART 2022- Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, pandemi sürecinde fuar ve organizasyonlara bir süre ara vermek zorunda kaldıklarını hatırlatarak “Pandeminin sonuna gelinmesiyle birlikte ülkemiz ve şehrimize değer katan etkinliklerin yeniden hız kazanmasından dolayı çok mutluyuz” dedi.

ATO Başkanı Gürsel Baran ve ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz,  ATO Congresium’da düzenlenen “5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı TRAVELEXPO Ankaranın açılışına katıldı. Fuarın açılışında konuşan Baran, 2019 yılında 1,5 milyar insanın seyahat ederek küresel ekonomiye 9,5 trilyon dolarlık katkı sağladığını hatırlatarak, pandemi öncesinde turizm sektörünün çok canlı olduğunu ancak pandemi sürecinin turizm dâhil pek çok sektörü zayıflattığını söyledi.

Türkiye’nin deniz-güneş turizmi başta olmak üzere kültür-tarih turizmi, sağlık turizmi ve diğer alanlarda önemli potansiyele sahip olduğunu belirten Baran, “2019 yılında 52 milyona yakın turist ağırlamış ve 34,5 milyar dolar turizm geliriyle rekor kırmıştık. Pandemi yüzünden turist sayımız 16 milyona geriledi. Ancak bizim ülkemizdeki turizm sektörü dünya ile rekabet edebilir düzeyde” dedi. Türkiye’ye en çok turistin geldiği iki ülke olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğini söyleyen Baran, “Dünyanın neresinde olursa olsun savaş kabul edilebilir bir durum değil. Bir an önce ateşkes sağlanması dileklerimizi ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Tema Tasarım |