LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 27 Haziran 2022

Musa Guliyev: “Rusya kendi çıkarları için her zaman çeşitli araçlar kullandı…”

Azerbaycan Milletvekili: “Konu Zengazur koridorunun açılması, Nahçıvan ile Azerbaycan arasında demiryolu ve karayolu bağlantılarının kurulmasıdır”

Musa Guliyev: “Rusya kendi çıkarları için her zaman çeşitli araçlar kullandı…”

2022-06-27 Güncelleme: Haziran 29, 2022 19:12

“Rusya Dışişleri Bakanı Seyrev Lavrov’un Bakü ziyareti, Bakü’deki görüşmeleri, Bakü’de Rus bakanla imzalanan bilgi güvenliğine ilişkin belge her iki ülke için de faydalı sayılabilir.” Bu sözleri basına açıklamasında Azerbaycan Milletvekili Musa Guliyev söyledi.

Milletvekilinin sözlerine göre, Rusya’nın Kafkasya’da uzun zamandır kendi çıkarlarının olması kimseye sır değil: “Rusya kendi çıkarları için her zaman çeşitli araçlar kullandı. Rusya uzun süre Minsk Grubu eşbaşkanları sırasında yer aldı ve bu eşbaşkanlık ona bölgedeki çıkarlarını savunmasına izin verdi. 44 günlük Karabağ savaşının ardından 10 Kasım’da imzalanan üçlü anlaşma, Rusya Devlet Başkanı tarafından da imzalandı. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sorunların Rusya üzerinden müzakereler yoluyla çözülmesine karar verildiğini belirtmek gerekir.

Lavrov’un Bakü ziyareti sırasında hem Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev hem de Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile yaptığı görüşmede Azerbaycan-Ermeni ilişkileri tartışıldı ve kademeli, adım adım kat edilen normalleşme sürecinin önemi vurgulandı. Aynı zamanda Lavrov’a, Azerbaycan tarafının 10 Kasım’daki üçlü anlaşmanın Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki iletişimin açılması gibi özel bir maddesini görmezden geldiği ve bu maddenin uygulanmasını engellediği hatırlatıldı. Konu Zengazur koridorunun açılması, Nahçıvan ile Azerbaycan arasında demiryolu ve karayolu bağlantılarının kurulmasıdır. Şüphesiz Azerbaycan önümüzdeki günlerde bu sorunu müzakereler yoluyla çözebilecektir. Lavrov, Rusya’nın bu konuda desteğini de dile getirdi. Aynı zamanda Lavrov’un basına yaptığı açıklamalarda ve görüşmelerinde “Dağlık Karabağ” ifadesinin bulunmaması veya “Statü” meselesinin kullanılmaması, Rusya’nın çözüm sürecinde Azerbaycan’ın tutumunu desteklediğini kanıtlıyor.

Rusya ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları arasındaki görüşmenin ve bilgi güvenliği konusunda imzalanan anlaşmanın Azerbaycan’ın da çıkarına olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda, bu anlaşma Rus tarafı için de olumlu bir adımdır. Bilindiği gibi Rusya, Rusça yayın yapan birkaç Azerbaycan haber sitesi yayınını durdurdu. Azerbaycan, RIA-Novosti’nin Azerbaycan’daki yayınına da son vermişti. Bir süre sonra SPUTNIK, Azerbaycan’da yayın yetkililerini değiştirmek için bir takım adımlar attı. Bildiğiniz gibi, bu medya kuruluşları birçok durumda Azerbaycan karşıtı materyaller, Ermenistan’ın ve sözde Dağlık Karabağ’ın çıkarlarına yönelik makaleler yayınladılar, oysa böyle bir devlet veya örgüt olmamasına rağmen. Bu adımlar, Rusya-Azerbaycan ilişkilerine açık bir şekilde gölge düşürebilirdi. Şu anda, Rusya-Ukrayna savaşıyla bağlantılı olarak, uluslararası medyadaki birçok medya kuruluşu, Rusya’nın iç siyasi eylemleriyle tutarsız materyaller yayınlamaktadır. Dolayısıyla Bilgi Güvenliği Sözleşmesi’ni bu tür sorunları ortadan kaldırmak için gerekli bir sözleşme olarak değerlendirebiliriz.

Genel olarak, Lavrov’un Bakü ziyareti sırasında dile getirdiği görüşlerin Ermenistan tarafından açık bir şekilde memnuniyetle karşılandığını ve yetersiz olduğunu düşünüyorum. Ermenistan her zaman Rusya’nın Ermenistan’ın yanında yer alması gerektiğini düşündü. Aslında Rusya öyle de yapıyor ama her şeyden önce Rusya’nın burada kendi çıkarları var. Sadece, Rusya, bugün Kafkasya’daki ana gücün Azerbaycan olduğunun farkındadır…”

Cengiz Ehtibaroğlu

Tema Tasarım |