LONDON WEATHER
Ana Sayfa İngiltere 15 Mayıs 2022

LONDRA’DA DÜZENLENEN PROTESTOYA ONBİNLERCE KİŞİ KATILDI

LONDON/HÜLYA ÖZKOYUNCU

LONDRA’DA DÜZENLENEN PROTESTOYA ONBİNLERCE KİŞİ KATILDI

2022-05-15 Güncelleme: Mayıs 20, 2022 12:57

İsrail’in Filistin’i işgali ve Al Jazeera muhabirinin öldürülmesi protesto edildi.

İsrail’in Filistin’i işgalini ve Al Jazeera televizyonunun kadın muhabiri Şirin Ebu Akile’nin İsrail askerlerince vurularak öldürülmesi, Londra sokaklarında yüksek katılımla protesto edildi.

İsrail’in kuruluşunun 74’üncü kuruluş yıldönümü ve aynı zamanda Filistinliler’in Nekbe (Büyük Felaket) olarak adlandırılan yıl dönümünde başkent Londra’daki İngiliz yayın kuruluşu BBC önünde toplanan aralarında musevi ve müslümanlarında olduğu bir çok sivil toplum örgütü tepkilerini sloganlar eşliğinde seslerini yükselterek dile getirdiler.

Filistinlilere destek ve dayanışma içinde olduğunu göstermek için toplanan musevilerin katılımı ve destekleri de oldukça dikkat çekiciydi.

“The Jewish Socialists’ Group” adına gösteride konuşan David, “Biz, sosyalist Yahudiler olarak, ırkçılığın olmadığı bir dünya için antisemitizm ve İslamofobi ile aynı kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

BBC binasının önünde buluşan binlerce protestocu, daha sonra İngiltere parlamento binasına kadar yürüdü.

Yaklaşık 2 buçuk saat süren yürüyüş sırasında İngiliz polisi güvenliği sağlamak için göstericilere yürüyüş çemberi oluşturdu.

Yürüyüş boyunca göstericiler, ellerinde taşıdıkları “Özgür Filistin”, “İsrail’in işgalini durdur” ve “Apartheid’e son, terör devletine son” yazılı dövizlerle İsrail’in baskı ve işgal politikalarına büyük tepki gösterdiler.

Protestocular, “Ebu Akile öldürüldü”, “Şirin seni unutmayacağız” yazılı pankartlar da taşıyarak, Al Jazeera muhabiri Ebu Akile’nin 11 Mayıs’ta görevini yaptığı sırada işgal altındaki Batı Şeria’da İsrail askerleri tarafından öldürülmesini kınadı ve “Ebu Akile’ye adalet” çağrısında bulundular.

Nekbe’nin 74. yılı

Filistinliler, İsrail’in 14 Mayıs 1948’de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle 15 Mayıs’ı “Nekbe” (Büyük Felaket) olarak anıyor.

İsrail güçleri Nekbe sırasında yaklaşık 1 milyon Filistinliyi zorla topraklarından çıkararak sürgün etti, Filistinlilere ait 675 köy ve kasaba yok edildi, binlerce Filistinli öldürüldü.

Nekbe’den dolayı halihazırda Filistinlilerin yüzde 80’i mülteci durumunda dünyanın farklı yerlerinde yaşıyor.
HÜLYA ÖZKOYUNCU

Tema Tasarım |