Ana Sayfa Kuzey Kıbrıs 30 Haziran 2020

BAŞBAKAN ERSİN TATAR 30 HAZİRAN POLİS GÜNÜ VE POLİS TEŞKİLATININ 56. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ NEDENİYLE MESAJ YAYINLADI

Başbakan Ersin Tatar, “ polis teşkilatının tüm mensupları ile Kıbrıs Türk Halkı’nın huzurunun bekçisi, ülkede asayiş ve…

Başbakan Ersin Tatar, “ polis teşkilatının tüm mensupları ile Kıbrıs Türk Halkı’nın huzurunun bekçisi, ülkede asayiş ve adaletin sağlanmasının en önemli unsuru olduğuna” dikkati çekti.

Başbakan Tatar, “ hükümet olarak Polis Teşkilatı’nın etkin hizmet yapabilmesi için personel azlığının giderilmesi, terfi mekanizmasının çalıştırılması, hiyerarşik yapının sağlıklı bir şekilde kurulması,  araç –gereç ve çağdaş donanım sorunun aşılması üzerinde hassasiyetle durduklarını” belirtti.

Başbakan  Ersin Tatar, bir mesaj yayınlayarak Polis Teşkilatı’nın kuruluşunun 56’ncı yıldönümünü kutladı.

Başbakan Tatar mesajında şunları kaydetti:

“ Polis örgütümüz halkımızın bağrından çıkan en temel ve en önemli kurumlarımızdan biridir.

Bu örgüt içinde yer alıp halkımıza güvenliği için hizmet veren herkese teşekkür eder, aramızda olmayanları rahmet ve şükranla anarım.

Kıbrıs Türk Polisi 1964 yılından bu yana halkımıza, Devletimize büyük hizmetler vermiştir.

Polisimizin 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı sırasında üstlendiği görevleri başarıyla yerine getirmesi tarihimize layık olduğu şekilde yazılmıştır.

Unutmamalıyız ki, 1955-1974 yılları arasında 40’a yakın polisimiz şehit olmuştur.

Bu rakamlar yapılan vatan hizmetinin, hangi özverilerle bugünlere geldiğimizin açık kanıtıdır.

KKTC bugün dünyanın en güvenli, en huzurlu ülkelerinden biri olarak nitelendiriliyorsa bundan polisimizin büyük katkısı vardır.

Trafik güvenliğimizi sağlayan,  bir çok suçun önlenmesinde caydırıcı olan, siber suçlar dahil pek çok suçun faillerini yakalayıp adalet önüne çıkaran polislerimizdir.

Polisimizin sağlık bakımından ne denli önemli görevler üstelendiğini Covid-19 salgın sürecindeki mücadelemizde yakından gördük, yaşadık.

Ama polisimizin de sorunları vardır ve hükümet olarak bunların bilincindeyiz.

Dolayısıyla Hükümet olarak Polis Teşkilatı’mızın etkin hizmet yapabilmesi için personel azlığının giderilmesi, terfi mekanizmasının çalıştırılması, hiyerarşik yapının sağlıklı bir şekilde kurulması,  araç –gereç ve çağdaş donanım sorununun aşılması üzerinde hassasiyetle durmaktayız.

İnşallah en yakın zaman Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve yeni Polis komutanlarımızla birlikte sorunların aşılması için önemli adımlar atacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle Polis Teşkilatımızın 56’ncı kuruluş yıldönümünü içtenlikle kutlar, tüm polislerimize en kalbi sempatilerimi ve sevgilerimi sunarım.”

Tema Tasarım |