LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 25 Şubat 2022

Hijran Hüseynova; “Hocalı her bir Türk’ün trajedisidir! ”

Hijran Hüseynova’dan gerekli teklif: ” Ermeni faşizmi ve Ermeni terörünün örneklerini yansıtan anıtlar, Hocalı soykırımını anan özel bir anıt kompleksi oluşturulmalıdır…”

Hijran Hüseynova; “Hocalı her bir Türk’ün trajedisidir! ”

2022-02-25 Güncelleme: Şubat 25, 2022 10:48

“Artık 30 yıldır Hocalı faciasını derin bir üzüntüyle anıyoruz”. Bu sözleri Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosunun, Aile, Kadın ve Çocuklar Komisyonu Başkanı, milletvekili, Prof. Dr. Hijran Hüseynova söyledi. Onun sözlerine göre, 20. yüzyılın bir trajedisi olan Hocalı soykırımı, saldırgan ve canice Ermeni politikasının en bariz örneğidir:

“ Bunca korkunç günlerden geçmiş, sevdiklerini, çocuklarını, eşlerini, anne ve babalarını kaybetmiş insanlar gerçekten güçlü insanlardır. Azerbaycan, son 200 yıldır Ermeni milliyetçileri tarafından etnik temizlik ve soykırım politikasına maruz kalmıştır. Halkımız defalarca tarihi topraklarından kovulmuş, mülteci ve yerinden edilmiş kişiler olmuşlar. Tüm bunlara Ermeni’lerin katliamları eşlik etmiştir. Hocalı bir asırda 3 defa işgala ve soykırıma (1905-1097, 1918-1920 ve 1992)uğramıştır. Uluslararası hukuka aykırı olarak, Ermeni devleti yıllardır Dağlık Karabağ’ı ilhak ederek, her türlü suç ve vahşeti işlemiştir. Bütün dünya Hocalı’da bu dehşeti gördü. Hocalı’da 106’sı kadın, 63’ü çocuk (çatışma sırasında 63 çocuk kayıt altına alınmış olmasına rağmen, daha sonra 76 çocuğun öldürüldüğü de tespit edildi) ve 70’i yaşlı olmak üzere 613 kişi vahşice öldürüldü.

Milli Meclis, Milli Lider Haydar Aliyev’in inisiyatifiyle Hocalı Soykırımı Günü ile ilgili bir karar kabul etti ve olaya siyasi ve hukuki bir değerlendirme yaptı. Bu soykırımla ilgili gerçeklerin dünya kamuoyuna ve uluslararası topluma iletilmesi için de önemli tedbirler alınmıştır. Her alanda olduğu gibi bu yönde de büyük bir irade ve azim gösteren Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu trajediyi gerçek bir soykırım eylemi olarak tanımak için önemli adımlar atıyor.

Hocalı hakkındaki hakikatin dünyaya ulaştırılmasında, uluslararası platformda katliama objektif bir değerlendirmede bulunmasında şüphesiz Cumhuriyetin Birinci Başkan Yardımcısı, Haydar Aliyev Vakfı Başkanı Mehriban Aliyeva ve Vakıf Başkan Yardımcısı Leyla Aliyeva’nın müstesna bir rolü vardır…

Bugüne kadar Haydar Aliyev Vakfı her sene 70’ten fazla ülkede Hocalı trajedisine adanmış etkinlikler düzenliyor. Şubat 2009’da başlatılan ve 50’den fazla ülkede yüzlerce gönüllünün katılımıyla başarıyla sürdürülen “Hocalı’ya Adalet” propaganda kampanyası bu trajedinin uluslararası bilgilendirmesinde müstesna rolü olmuştur.

Başta gençler olmak üzere her birimiz, bu yöndeki çalışmaların güçlenmesinde, dünyadaki trajedi hakkında bilgilerin yayılmasında aktif rol almalı ve günümüz sosyal medya ve onların imkânlarını kullanarak bu bilgileri daha geniş uluslararası kitleye ulaştırmalıyız.

Ermenistan’ın saldırgan politikası başarısız olmaya devam edecek. Çünkü bölgede ve dünyada yeni gerçekler ortaya çıktı. Burada güçlü taraf, büyük potansiyele sahip Azerbaycan devleti, büyüyen ekonomik gücü, siyasi prestiji, Azerbaycanlıların dünya çapında artan dayanışması ve nihayet güçlü ve modern bir Azerbaycan ordusu vardır. Biz buna 44 gün savaşında tanık olduk.

Bugün toprak bütünlüğümüzü ve egemenlik haklarımıza geri dönüyoruz. Ermeni faşistleri tarafından harap edilen AnaVatanımızda imar çalışmalarına başladık ve yakında buralarda hayat geri dönecek. Ama halkımızın tarihsel trajedilerini asla unutmamalıyız! Bu olaylar, namus ve mücadele tarihimizin, kanlı hafızamızın en önemli sayfalarıdır.

Kurtarılmış topraklarımızda gelecek nesiller ve dünya toplumu için açık müzeler, Ermeni faşizmi ve Ermeni terörünün örneklerini yansıtan anıtlar, Hocalı soykırımını anan özel bir anıt kompleksi oluşturulmalıdır…

Unutmamalıyız ki, Hocalı soykırımı sadece Azerbaycan’ın trajedisi değil, Hocalı her bir Türk’ün trajedisidir! Hocalı tüm Turan’ın trajedisidir! Tarihi adaletin yeniden sağlanacağına, suçluların hak ettiği cezayı alacağına, şehitlerimizin kanının yerde kalmayacağına inanıyoruz.

Hocalı soykırımının masum kurbanlarının hatırasını saygıyla anıyorum. Allah’tan tüm şehit ve kurbanlarımıza rahmet diliyorum”.

Tema Tasarım |