LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 1 Mart 2022

Rus askerlerinin işgal anı ortaya çıktı

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları 6’ıncı gününde devam ederken, Rusya Savunma Bakanlığı, Rus özel kuvvetlerinin Ukrayna’da hava destekli operasyonlarına…

Rus askerlerinin işgal anı ortaya çıktı

2022-03-01 Güncelleme: Mart 1, 2022 19:29

Rusya’nın Ukrayna’daki saldırıları 6’ıncı gününde devam ederken, Rusya Savunma Bakanlığı, Rus özel kuvvetlerinin Ukrayna’da hava destekli operasyonlarına ait yeni görüntüleri paylaştı.

Görüntülerde, Rusya’nın savaş ve nakliye helikopterleriyle Ukrayna’daki kentlere indirme yaptığı ve Ukrayna topraklarındaki Rusya’ya ait zırhlı araçlar görüldü.

Bakanlık, helikopterlerin hem gece hem de gündüz operasyonlarında aktif rol aldığını açıklarken, Rus askerlerinin yüzlerini ise kimliklerinin belli olmamasına adına gizlendiği görüldü.

UKRAYNA: BELARUS ORDUSU İŞGALE HAZIRLANIYOR

Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü, Rusya’nın Belarus askerlerinin işgale dahil edilmesi için hazırlandığını duyurdu ve Rusya-Ukrayna sınırında Belarus Ordusu’na ait 300’e yakın tankların olduğunu açıkladı.

400’DEN FAZLA FÜZE ATILDI

Rusya’nın Ukrayna’da ilerleyişi devam ederken, ABD tarafı Rusya’nın saldırılarına ilişkin açıklama yaptı. Üst düzey ABD’li bir yetkili basına verdiği demeçte, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında bu sabah itibariyle 400’den fazla füze fırlattığını ifade etti.

Yetkili, Ukrayna’nın hala sağlam ve kullanılabilir hava savunma sistemleri olduğunu aktararak, Rusya’nın Ukrayna’da henüz hava üstünlüğünü sağlayamadığını fakat bazı bölgelerde kontrolün çoğunun Rusya’da olduğunu açıkladı.

RUSYA, ‘ENFORMASYON’ İÇİN KULLANILAN TESİSLERİ VURUYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın “Kiev halkı iletişim kulelerinden uzak dursun” açıklamasından hemen sonra Rusya, başkent Kiev’deki televizyon kulesini hedef aldı.

Baz istasyonları, televizyon ve radyo vericilerinin yanı sıra internet ve teknolojik altyapıların bulunduğu televizyon kulesine düzenlenen saldırı sonrası bölgedeki siviller panik kaçmaya başladı.

Ukrayna Acil Durumlar Servisi tarafından yapılan açıklamada, saldırıda ilk belirlemelere göre 5 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin de ağır yaralandığı ifade edildi.

Öte yandan saldırıdan saatler önce Rusya Savunma Bakanlığı, provokasyon içerikli yayınların sosyal medya üzerinden yayıldığını savunarak, Kiev’deki istihbarat binasının ve teknoloji üslerinin vurularak imha edileceğini duyurmuştu.

UKRAYNALILAR SAHİLE BARİKAT KURDU

Ukrayna’nın güneybatısında bulunan liman ve ulaşım merkezi Odessa kentinde halk, Rusya’nın denizden çıkarmasına karşı önlem aldı. Onlar kişi, sahilde Rus birliklerine karşı kum torbalarıyla yığınak yaptı.

Ukrayna’nın güneydoğusunda yer alan Melitopol kentinde ise silahsız siviller, Rus askeri araçlarını durdurdu. Siviller, “işgalciler” diye bağırdıkları Rus askerlerine geçit vermedi.

BARADYANKA’DA SİVİLLER VURULDU

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e çok yakın olan Baradyanka şehri de Rus birlikleri tarafından vurulmaya başlandı. Kiev, Herson, Çernigov şehirlerinden sonra Baradyanka şehrinde de sivil yerleşim alanlarını vuran Rus birliklerinin saldırıları, çevredeki vatandaşlar tarafından kayıt altına alındı.

HARKOV’DA RUSLAR MARKETİ YAĞMALADI

Rus ordusunun başkent Kiev başta olmak üzere kritik kentlere saldırıları devam ediyor. Rus askerlerinin kontrolü sağladığı kentlerde yaptığı yağmalara ise bir yenisi daha eklendi.

Harkov kentinde bir grup Rus askerinin bir markete girerek, kasadaki paraları ve gıda ürünleri çaldı.

Tema Tasarım |