LONDON WEATHER
Ana Sayfa Gündem 1 Mart 2022

Azerbaycan Milletvekili: “Azerbaycan, Ukrayna’ya insani yardım gönderen ilk ülkelerden biri…”

Melihat İbrahimgızı: “Azerbaycan, Hocalı soykırımını yaşamış bir devlet olarak, asla savaş taraftarı olamaz”

Azerbaycan Milletvekili: “Azerbaycan, Ukrayna’ya insani yardım gönderen ilk ülkelerden biri…”

2022-03-01 Güncelleme: Mart 1, 2022 17:55

“Ukrayna da Rusya da Azerbaycan’a çok yakın.” Bu sözleri Azerbaycan-Türk Parlamentolar arası ilişkiler çalışma grubu üyesi, milletvekili Melihat İbrahimgızı Rusya-Ukrayna savaşı ile ilgili konuşarken söyledi. Onun sözlerine göre, Çarlık ve Sovyet dönemlerinde hem Rusya hem de Ukrayna ile Azerbaycan aynı çatı altında yaşamış: “Ancak bağımsızlıktan sonra, 30 yıl boyunca hem Rusya, hem de Ukrayna ile ilişkilerin üst düzeyde olması Azerbaycan’ın dış politikasının önceliğidir. Ukrayna, Azerbaycan’a çok yakın bir devlet. Azerbaycan ve Ukrayna GUAM teşkilatı çerçevesinde işbirliği yapmaktadır. Bugün Ukrayna ve Azerbaycan arasında üst düzeyde bir stratejik ortaklık mevcuttur. Azerbaycan, savaşın başından beri tutumunu açıkça ifade etmiştir. Azerbaycan, Ukrayna’ya savaş sırasında yardım gönderen ilk ülkelerden biridir. Azerbaycan petrol şirketinin Ukrayna’daki bedava petrol yardımını da herkes görüyor.

Azerbaycan uzun yıllardır Ermeni saldırısına maruz kalan bir devlet olmuştur. Azerbaycan, Hocalı soykırımını yaşamış bir devlet olarak, asla savaş taraftarı olamaz. Bugün her birimiz Ukrayna’da olup bitenleri üzüntüyle izliyoruz. Her birimiz mevcut sorunun uluslararası hukuk çerçevesinde müzakereler yoluyla çözülmesini istiyoruz.

Tarihsel olarak bir birine bağlı iki Slavyan ülkesi arasındaki mevcut savaştan son derece üzgünüz. Savaş her iki taraf için de ağır kayıplar demektir. Özellikle sivillerin, çocukların, kadınların ve yaşlıların ölümünü görmek zor. Bu büyük bir felaket. Savaş güngeçtikce daha da derinleşiyor. Uluslararası toplum ve uluslararası kuruluşların Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşı bir an önce durdurmak için mümkün olan her şeyi yapması gerekiyor…”

<strong>Ulker Fermankızı/VOİCEPRESS</strong>

Tema Tasarım |