LONDON WEATHER
Ana Sayfa ENERJİ 31 July 2023

IDEF’te Önemli İmzalar…

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, İstanbul’da gerçekleşen 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF kapsamında TUSAŞ, ASELSAN, …

IDEF’te Önemli İmzalar…

2023-07-31 Güncelleme: July 31, 2023 20:55

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, İstanbul’da gerçekleşen 16. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı IDEF kapsamında TUSAŞ, ASELSAN,  ROKETSAN, MKE ve KOÇ Savunma ile düzenlenen protokol törenlerine katıldı.

TUSAŞ, ASELSAN, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN arasında F-16 Modernizasyonu İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokole, TÜBİTAK adına Prof. Dr. Hasan Mandal, TUSAŞ adına Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil, ASELSAN adına Genel Müdür Ahmet Akyol, ROKETSAN adına ise Genel Müdür Murat İkinci imza attı.

Protokol; Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan F-16 Blok30/40/50 uçaklarının kazanılan veya kazanılmakta olan yetenekler kapsamında modernize edilmesi için Tarafların yapacakları çalışmaları kapsıyor.

Makine Kimya Endüstrisi (MKE), KOÇ SAVUNMA ve TÜBİTAK SAGE arasında iki ayrı protokol imzalandı. SSB Başkanı Prof.Dr. Haluk Görgün, MSB Bakan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, MKE Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekçi, KOÇ SAVUNMA Direktörü Mehmet Hakan Öktem protokole imza attı.

MALAMAN Akıllı Dip Mayını Seri Üretim İş Birliği Çerçeve Protokolü ile ürünün seri üretiminin yapılması halinde taraflarca gerçekleştirilecek iş birliği konuları belirlendi.

Havadan Hassas Deniz Mayınlama Konsept Çözümü (UÇA) Geliştirme ve Seri Üretim İş Birliği Çerçeve Protokolü ile alçak-orta irtifa hava savunma sistemlerinin menzili dışından bırakılarak taarruz imkânı sağlayan, düşman gemilerini ve denizaltılarını belirli bir bölgede hareketsiz kılan, dost sistemler için güvenli bölgeler oluşturabilen etkili bir güdümlü mühimmat konsepti için geliştirme ve üretime yönelik iş birliği oluşturulması amaçlanıyor.

Bunların dışında TÜBİTAK SAGE’nin, Savunma Sanayii Başkanlığı ile imzaladığı GÖKTUĞ Projesi Seri Üretim Projesi ile ilk etapta düşük ölçekli ilk üretim faaliyetlerinin yerine getirilmesi hedeflenmekte. Ayrıca Volt Savunma ile Kontrol Tahrik Bütünü Üretimi ve Bütünlemesi Sözleşmesi; Uzay ve Savunma Teknolojileri – SDT ile Aviyonik Sistem Bütünü Üretimi ve Bütünlemesi Sözleşmesi imzalandı.

Tema Tasarım |