LONDON WEATHER
Ana Sayfa Uncategorized 21 Mart 2022

İyi ki varsın Buşra Taşkın

Tarihin en derin izlerinin yaşanıldığı Anadolu, , medeniyetlerin adeta biri birileri ile yarıştığı Roma, Bizans ve Osmanlının…

İyi ki varsın Buşra Taşkın

2022-03-21 Güncelleme: Mart 23, 2022 06:18

Tarihin en derin izlerinin yaşanıldığı Anadolu, , medeniyetlerin adeta biri birileri ile yarıştığı Roma, Bizans ve Osmanlının kuşaklar boyu haşır neşir olduğu, yakın Doğu ve Avrupa arasındaki göç, istila, ticaret, kültür, alışveriş gibi her türlü ilişkinin Trakya üzerinden gerçekleşmesi nedeniyle günümüzde olduğu gibi geçmişte de bölgesinin  en önemli özelliği olmuş , ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin  seyahatnamesinin bir bölümüne; “Süslü cihan bağı, yani İrem cenneti gibi şehrin özellikleri” diye tanımlayıp özgülere sığdıramadığı, Vatan Şairimiz Namık Kemal ‘in memleketi ,  Güne bakan’ nın yüzünü güneşe çeviren altın sarısı simasında, tarımın ilmek ilmek işlendiği başta  endüstri, otomotiv, sanayi, turizm ve fuar şehrimiz , Trakya’nın incisi Tekirdağ

İyi ki varsın yazı dizimde,

Ülkemizde ,toplumdaki siyaset olgusunu bilimsel yöntem veya felsefi çözümlemelerle araştırarak, bu olguya ilişkin bilimsel açıklama, kritik düşünce, anlama, değerlendirme ve eleştiri yapmayı hedefleyen çalışmalarının yanı sıra, Sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere, siyaset, iletişim ,halkla ilişkiler, sanat, müzik gibi daha bir çok branş ve alanda sayısız başarılara imza atarak ,kendisini adeta topluma adamış “Başarı Onu ,O başarmayı Seviyor” sloganı ile bütünselleşen, Aybüke ve Raşit Ayberk isimli 2 çocuk Annesi  Buşra Taşkın’ a yer verdim.

Buşra Taşkın;

1989 Tekirdağ doğumlu. Babası ,Siyasetçiden gazeteciye, senaristten aktrise kadar Türkiye ve Dünya’da adı anılan doğunun incisi  Malatya doğumlu  Taşkın’ın , Annesi  ise Selanik göçmeni  Tekirdağ  Kıyı köy’ lü, Eğitiminde ,Kırıklareli  Anadolu İmam Hatip Lisesinin ayrı bir yeri olmasının yanında ,Anadolu Üniversitesi Siyasi Bilimler fakültesi mezuniyeti , yine aynı Üniversiteden Yüksek Lisans kariyeri var. Halen İstanbul Üniversitesi Adalet Yüksek Okulunda eğitimine devam ediyor.

İş hayatında, Röntgen Teknisyenliği, Tezgahtarlık, Kuaförlük, halkla ilişkiler gibi çeşitli alanlarda  deneyimleri ile bu kategorilerde 2012 yılına kadar istihdam sağladı. Tam da o yıllarda KOSGEB den projelendirme alanında ilk Girişimci olarak projesi kabul görerek İş hayatına atıldı.  O yıllarda ilk tanıştığı ve sonrasında eşi olan Girişimci eşinin Yemek Fabrikaları üzerinden Yemek ve Gastronomi alanında proje düzenledi.

Buşra Taşkın;

Herkesin temel ihtiyacı olan yemek, aynı zamanda hepimizin ortak zevkidir.  Modern toplumun karmaşası içinde, her zaman kendi yemeğimizi yapamıyoruz ve dışarıdan hizmet olarak alıyoruz. Diyerek  Bu ilkeli duruşunda  İş yaşamında ilklere imza atmaya yönelik  istek ve hevesi sayesinde “LEZZET CATERİNG “  i kurdu.

Çeşitli işletmelerle anlaşma yapan Lezzet Catering  firması kısa zamanda büyüdü. ÖZ-BU Firması olarak birliktelik yaparak 1 müşteri ile başlattığı iş Konseptini 1.500 lü rakamlara çıkartmayı başardı .

Belli sayıda yemeği, müşterinin tercihlerine uygun olarak yaparak, kalabalık çalışan sayısı olan OSB ve  fabrikaların tercih noktası konumuna getirdi.

İşletme faaliyetlerine 4 yıl kadar sürdürse de 15 Temmuz 2016 yılında bırakma kararı aldı.

2016 tarihi onun için bir dönüm noktası olmaktan çok , Kadın Girişimci olmasının dez avantajlarını da birlikte getirdi. Zorlu bir süreç onu bekliyordu. Yine aynı yıl Tekstil Sektöründe Triko alanında faaliyetlerine başladı. Triko işinde 1 makine ile başlattığı işinde 40 makine tezgahına kadar çıkarttı. O  dönemde Tekstil Sektörü gerekli yatırım ve istihdam kaynaklarında transferler noktalarında ciddi anlamda dar boğaz yaşanması nedenleri , hedeflediği iş potansiyellerinde hızlı bir düşüş yaşamasına ve Triko işlerini sonlandırma neticesine taşıdı.

24 Aralık 2016 yılında “Eczacıbaşı Schwarzkopf kadınların hayatlarına dokunuyor” isimli Güçlü Kadınlar Projesin’ e davet edildi. Eczacıbaşı Schwarzkopf kuaförlük sektöründeki kadın kuaför sayısını çoğaltmak ve kadınlara meslek edindirmek amaçlı düzenlediği ‘Güçlü Kadınlar Güzelleşen Hayatlar’ etkinliği kapsamında, 5 gün boyunca Eczacıbaşı Schwarzkopf Akademi’ de eğitim aldı. El yeteneği ve Kuaförlük Branşında 100 yarışmacı arasında önce ilk 10 a girdi. Ve Seminerde 1. Oldu.

Buşra TAŞKIN’ın ister özel isterse profesyonel hayatında ,bir Kadın Girişimci olarak Sektöre verdiği katkıları ve tüm başarı hikayelerinin altında yatan gerçek de 7/24 çalışmalarının etkin olduğunu gözlemlemekteyiz.

Toplumun her alanında var olan ancak çoğu zaman emekleri, varlıkları görünmez kılınan kadınların siyasette, ulusal parlamentolarda temsiliyetleri elbette ki yetersiz düşüncesi ile Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Kırklareli Kadın Kolları Platformunda yer alma kararı alarak Yönetim Kuruluna seçildi. 2018 yılında Mahalli İdareler seçiminde ön saflarda yer aldı. Yine bu başarılarını Belediye Seçimlerinde Kıyıköy Beldesinden Belediye Başkan Aday Adayı olarak gösterdi.

Buşra Taşkın, iş yaşamında tüm işletmelerini kapatarak siyasete atılma kararından sonra ,kendi tarafından kurulan “LEZZET CATERİNG” firmasının işletmesini telif hakları ile satın alarak ismini “GURME CATERİNG” olarak değiştirdi. Halen bu firmada bir Kadın Girişimci olarak devam ediyor.

Kendisinin, istihdam, iş gücü, siyaset ve kapsamlı bir çok projedeki   bu kararlı duruşu gösteriyor ki , Kadın girişimcilerin desteklenmesi hem kadınların sosyal statülerinin gelişmesini hem de kalkınmanın sürdürülebilirliği için nüfusun çoğunluğunun üretime katılmasının sağlanmasında etkili yollardan biridir.

Turan Sancağı Teşkilatı  Eğitim ve Kültür Derneği tarafından Kırklareli İl Teşkilatında Başkanlık  teklifi getirilen ve  1,5 yıldır  görevini sürdüren Buşra Taşkın Sivil toplum kuruluşlarının yerele ulaşması, hizmet götürmesi, vatandaşlarla birebir temasa geçmesi, Sivil toplum kuruluşları yürüttüğü projelerle her düzeyde kalkınmaya destek olması adına Trakya Bölgesinde teşkilatlandırma görevini layıki ile sürdürüyor.

Türkiye Azerbaycan Strateji Ekonomi Kulübünün riyasetinde 4. cüsü  düzenlenen,  Türkiye Azerbaycan Kardeşlik Gecesinde “Yılın En İyi STK Başkanı” seçilmiştir.

Anadolu Türkistan İş Adamları Derneğinin İl temsilciliği görevine devam etmekte olan Taşkın;  Uluslararası Güzellik Federasyonu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini de  sürdürmektedir.

Bu kapsamda 21. Yüzyıl Bilişim, teknoloji ve siyasi  hayatta girişimci olarak önemli roller oynayan kadınlarımızın, işine yönelik kısa ve uzun vadeli planlar yapma, kaynakları optimum kullanma, beşeri ilişkiler kurma ve sürdürme, işinde edindiği deneyimleri verimli kanallara aktarma gibi bir etkiye sahip olduğu söylemenin tek örneği değil Buşra Taşkın ;

Ülkesine ve doğup büyüdüğü ve istihdam kaynaklarını seferber ettiği Trakya  a olan vefası, paha biçilemez bir kadın girişimcinin sahip olduğu vizyonu ve iş tecrübesi, başarılarına gıpta ve hayranlıkla baktığımız bir iş kadını olmasının yanı sıra, gücünün farkına vardığı andan itibaren hep yapıcı, pozitif yaklaşımı ile her daim etrafına yaymaya çalıştığı bilgi ve deneyimleri sebebiyle, sözlerimin  sonunda

İyi ki varsın Buşra TAŞKIN diyorum

Levent KANDEMİR

Tema Tasarım |