LONDON WEATHER
Ana Sayfa Uncategorized 16 Mart 2022

İyi ki varsın Tahsin ÜZÜLMEZ

Türk kültürünün kendinden evvel gelmiş medeniyetlerden kalan şeylerle bu kadar canlı surette rastgele karıştığı, medeniyetlerin adeta biri…

İyi ki varsın Tahsin ÜZÜLMEZ

2022-03-16 Güncelleme: Mart 16, 2022 17:25

Türk kültürünün kendinden evvel gelmiş medeniyetlerden kalan şeylerle bu kadar canlı surette rastgele karıştığı, medeniyetlerin adeta biri birileri ile yarıştığı Roma, Bizans ve Osmanlının kuşaklar boyu haşır neşir olduğu ,uzun tarihinin şaşırtıcı terkipleriyle dolu, belki Millî Mücadele yıllarının bıraktığı bir tesir, belki doğrudan doğruya çelik zırhlarını giymiş ortada dolaşan bir eski zaman silâhşoruna benzeyen kalesinin bir telkini ile 13 Ekim 1923 tarihinde işgalden kurtulan Türk yurdunun yeni başkenti ilan edilen, Cumhuriyet tarihine en iyi yerden şahitlik eden Anıt Kabir ile , 21 yüzyıl Türkiye’sinin, sanayi, bilişim ve bürokrasinin kalbinin attığı ,kültürlerin harmanlandığı,  Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkenti Ankara,

İyi ki varsın yazı dizimde, enerji piyasasında serbestleşme, liberalleşme, özelleştirme, ticarileşme ve rekabet yapıları gibi reel sektördeki değişim ve gelişmelerin tamamında sektörün içerisinde yer alan, Ülkemiz ekonomisine ve enerji sektörüne katma değerli projeler kazandıran,Sektöründe insanların hayatına dokunabilen vizyon er yapısında her koşulda özveriyle çalışıp, sürdürülebilir çözümler üretmeye devam eden Sektörün duayen insanı Tahsin Üzülmez’ e yer verdim.

Tahsin üzülmez;

01.02.1970 yılında Ankara’da doğdu. Öğrenim yıllarının ilk öğretim 3.sınıfa kadar olan  kısmını, Rahmetli olan Baba’sının Savunma Sanayi Hava Kuvvetleri 4. Ana Jet Üssü  görevi nedeni ile, Amasya ili Merzifon ilçesinde Kara Mustafa Paşa ilk okulu, İlkokulun kalan yıllarını Mersin’de Atatürk ilkokuldan tamamladıktan sonra, ortaokul ve liseyi mersin Gazi lisesinde tamamladı. Kariyer eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi İstatistik Bölümü ve sonrasında Mersin üniversitesi İİBF işletme bölümünü bitirmek sureti ile 2 mezuniyetle taçlandırdı. Vatani görevini Isparta Eğirdir dağ komanda okulunda eğitim aldıktan sonra, Diyarbakır da kulp,lice ve hani bölgesinde takım komutanı olarak görevini  tamamlayan Üzülmez ;

Babanın iyi bir Asker ,Annesinin ise Kız Enstitüsü mezunu olması Tahsin Üzülmez’in yaşamında önemli kesitler getirdi. Annesinin soyunun mübadele yıllarında Girit ‘den  KKTC ‘ den gelmiş ve Mersin Anamur’ a yerleşmişler, ve geldikleri ülkelerinde sahip oldukları becerileri ile bu yeni kültüre uyum sağlamaya çalışmışlardır. Babası aslen Nevşehir Ihlara doğumlu olup, ilkokul sonrası askeri okula başlaması nedeni ile, Anadolu kültürünü çok fazla yaşayamamıştır.

Hayatımın en önemli dönemi olan 1997 yılında Candan hanımla ile evlenmem diyor ve ekliyor ve bize yaşamın en büyük hediyesi kızımızı Cansını bahşetti. Mehmet ve Ümit isimli ikisi de Hekim Olan ağabeyi ayrı bir gurur kaynağı ayrıca yaklaşık 15 yıl süresince voleybol oynadığını ifade ederken sayısız birçok başarılara imza atmıştır.

Tahsin Üzülmez’ in ilk iş deneyiminde ; sektördeki pazar payını ve istasyon ağını her geçen gün artırarak , Koç Topluluğu ortaklığıyla doğan güç birlikteliği ve sinerji sonucu, Türkiye’de akaryakıt dağıtım sektöründe tüketicinin ilk tercihi olma temel hedef ve prensibiyle hareket etmekte olan OPET  faktörü büyük.

Opet’ te başlayan ilk süreçte, Yönetim kurulu başkanı Sayın Fikret Öztürk ile olan arkadaşlığı neticesi ile eşinin Babası Fikret İzgi nin desteği ve payı büyük olmuştur. Kendi PR ında  hedeflediği  yaşamında Memuriyeti asla kabul etmeyen Üzülmez,

İlişki satmalıyım (ürün değil) doğru iletişimle, doğru kişilerle doğru Platformda buluşarak Akademik kariyeri kendisinin keşfetmesinden yana oldu. OPET ile uzun süren birliktelikten sonra 2002 yılında meydana gelen ekonomik kriz sonrası görevinden ayrıldı.

Türkiye’nin en yüksek akaryakıt depolama kapasitesine sahip dağıtım şirketİ unvanının yanı sıra Altınbaş Holding Enerji Şirketlerinden olan ALPET de Mersin Saha Müdürü göreve başladı.

Bitip tükenmek bilmeyen çalışma enerjisi, çalışkanlığı, dürüstlüğü, güçlü iletişim ve empati yeteneği sayesinde ekip ruhunu da ön plana çıkararak, kısa sürede Mersin Bölge Müdürlüğü ve 2007 yılı sonunda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Genel Müdür ü oldu. 2013 de Türkiye’ye dönerek Alpet’te Genel Müdür Yardımcılığı ve genel müdür vekili olarak devam eden Üzülmez’ in 2014 yılında ALPET ile olan birlikteliği sona erdi.

Onun bu başarılarla dolu ahde vefa iş yaşamında, hedeflerini rakamlara yansıtması, Yönetim Kurulu tarafından hayranlıkla karşılansa da,bu durum onun için olmazsa olmazlardan başka bir şey değildi aslında.

2018 yılında Enerji Sektöründe Kadooğlu petrolcülük A.Ş de Üst düzey Yönetici unvanı ile görevine devam etti .yine aynı yıl 2018’ de Metin Saltık Yönetimindeki Turkish oil petrolcülük A.Ş de genel müdürlük görevine getirildi. Kısa bir dönem Turkish Oil ile görevinden ayrıldı. Memoil Akaryakıt Dağıtım Şirketinde Genel Müdür olarak yapıcı,birleştirici ve Kurumsallık alanlarında Firmanın yüz akı olan Üzülmez tekrar Turkish Oil ‘ e döndü.

Tahsin Üzülmez; Profesyonel yönetim kadrosu ile etkin yönetim stratejisine sahip bir kuruluş olarak faaliyetlerine devam eden, ülke ekonomisine katma değerde bulunan bir kuruluş olarak çalışmalarımızı devam ettirmeyi amaçlayan vizyoner yapılanmalarında , Kaliteli akaryakıt ürünlerini ve hizmetlerimizi, yenilikçi ve dürüst bir çalışma ahlakıyla müşterilerimize sunarak sektörümüzde istikrarlı bir büyüme ile pazar payımızı genişletmeyi hedeflemekteyiz diyor.

Tahsin Üzülmez’in 52 yıllık yaşamı boyunca hep öğrenmek ve yaşamı tanımak adına çaba sarf etti. Kaynağında insan felsefesi ,yaşanmışlıklara ve yaşanmışlık izleri olan nesnelere çok fazla ilgi duyduğunun göstergesi.

Osmanlı kehribar tespih  koleksiyonu  ve minyatür altın  varak koleksiyonu var. hayatımı ruh ve kalbe duyarlı yaşarım diyen Üzülmez “Benim için yolculuk mesnevidir, Hz Mevlana ve Şems yüceliğinde ve hocalığında yaşayabilmektir, esas olan bir kral iken hiç olmayı başarabilmektir. Diyor

İnsan odaklı ve çözüm odaklı olmak sahip olduğu tüm deneyimlerini ,hiçbir beklenti olmadan  paylaşmak ,,bir anlam yüklemeden herkesle başlarken ön yargısız 100% krediyle başlamak, ilişkinin devamında kişilerin kendi varoluşlarını ve ilişkimde yerlerini ve kredilerini belirlemelerine izin vermek istiyor. Candan Hanım ile desteği İnsanların maneviyatlarına dokunmak, onları hissetmek adına Ney dersleri aldı.

Ülkesine olan sevdası,21 yüzyıl Bilişim ve Teknoloji Türkiye’sinde insanların ihtiyaçlarına yönelik yardımsever kimliği ve sinerji dolu hayat felsefesini Babadan gelen bir kültür sayıyor. Ülkemiz Enerji alanında, Tahsin Üzülmez gibi CEO ların varlığı; istihdamın, kaynakların, iş gücünün ve enerjinin önünü açıyor. Enerji grubunda özellikle Akaryakıt Sektörü ve Bayilik sisteminde getirdiği hizmet kalitesi ile tartışmasız lider konumunda .

Tahsin Üzülmez ‘in muhteşem dehası, hoşgörü ve maneviyat ‘a her daim iyimser bakışı , Ülkemizde daha  bir çok istihdamlara da ışık olması, kaynakların, iş gücünün ve enerjinin önünü açıyor ..Bizler de bu başarılarının devamlılığını dileyerek enerji medyası olarak ;

İyi ki Varsın Tahsin Üzülmez diyoruz.

Levent Kandemir

 

Tema Tasarım |