LONDON WEATHER
Ana Sayfa Uncategorized 19 Ocak 2022

İyi ki Varsın Haluk İLHAN

Eski çağlarda Misyalılar; Truva, Hitit, Frig, Pers (İranlılar), Büyük İskender ve Bergama krallıklarının yanı sıra birçok medeniyete…

İyi ki Varsın Haluk İLHAN

2022-01-19 Güncelleme: Nisan 24, 2022 19:32

Eski çağlarda Misyalılar; Truva, Hitit, Frig, Pers (İranlılar), Büyük İskender ve Bergama krallıklarının yanı sıra birçok medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmış, sahip olduğu verimli toprakları, elverişli iklimi, Marmara ve Ege denizlerine kıyısı olması gibi özelliklerinin yanında,yöresel kıyafetleri, kendine özgü yemekleri, türküleri, kaz dağları, kuş cenneti yürüyüş parkurları ,eski dönemlerden kalan antik kentlerin  tarihi ve doğal güzellikleri birbirinden efsane festivallerle adından sıkça söz ettiren denizi ile mavinin ,yeşili ile doğanın en güzel mistik özelliklerini sergileyen Kaplıca, turizm ve kültür şehrimiz Balıkesir.

İyi ki varsın yazı dizimde, Doruk,Bars ve Kaleminden Dökünler, kitaplarının yazarı sosyal medyada aranan, sektörün sevilen siması Haluk İlhan a yer verdim.

Ev hanımı bir Anne ve Balıkesir Hava Üssünde Ast Subay olan bir Babadan,  25 Ekim 1959 tarihinde Balıkesir’ de dünyaya geldi. Çocukluk yıllarında   onun okumaya olan aşırı merakı ile henüz 5 yaşında iken, dönemin Teksas Tommiks kitaplarını Anne ve Babasına okuyup kendisinde dinlemesiyle daha da bir başkalaştı. Büyük Babasının   İlk Okul Öğretmenliği yaptığı yıllarda okula alıp götürmesinin  Haluk İlhan  ’ ın zihninde  yarattığı izlenimleri son derece önemli ve bir o kadar göreceli idi.

Görevi nedeni ile Babasının Amasya-Merzifon’ a tayini ile okul  yıllarına kayıt olması aynı yıllara denk geliyordu. Annesi ve Babasının İlk Okula kayıt için götürdüğünde ,Okul Müdürü’nün Hürriyet Gazetesini bana doğru uzatıp oku demesinin ardından , söylediklerini o esnada yazmam kendilerini çok şaşırtmış olmalı ki, O dönem 1. Sınıf yerine 2. Sınıftan okula başladı.

Babasının, Ankara Hukuk Fakültesini dışarıdan bitirip, Cumhuriyet  Savcısı olması  ve Savcılık  stajı için İzmir’e gitmeleri zorunluluğu ile bir dönem orada kalındıktan hemen sonrasında, Babası ,Şişli Başsavcılığının ardından Kadıköy Başsavcılığı görevine geldi ve 2006’ya kadar devam ettirip buradan emekli oldu. Sonrasında da özel bir şirkette Hukuk Baş Danışmanlığı yapan Babasını ,21 Haziran 2012 de kaybetti.

Diyarbakır- Lice ‘ de orta öğrenimine devam eden Haluk İlhan . Liseyi Kocaeli Kandıra Lisesinden tamamlayan Haluk İlhan,  Kocaeli Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi Elektrik Fakültesini bitirip Elektrik Mühendisi olarak 1980 senesinde 21 yaşımda çalışma hayatına atıldı. Eğitimin kendisi için son derece önemli bir Kariyer olduğunu düşündüğü için  Dil öğrenimi için 2 yıl Londra’da kaldı.

1986 Temmuz’un da evlendi. Hazar isimli bir erkek çocuğu dünyaya geldi. Oğlu, Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu

Haluk İlhan ,ın yazarlık dönemleri oldukça ilginç sahnelere tanıklık etti.

2005 yılında ,çembernet diye bir sosyal medya platformunu kullanıyordu. Bir gün, forumda sevdiği arkadaşlarımdan oluşan bir hikâye yazdı. Çok beğenildi. Her gün bazen de iki günde bir hikâye devam etti ve tam 49 bölüm oldu. Sonra sonunu getirdiğinde  Doruk isimli Kitabı ortaya çıktı. Doruk bir psikoloğun ve ona gelen danışanların hayatlarını anlatan biraz polisiye, biraz erotizm içeren bir roman.

Bars ise bir mühendis ve benim Botswana hayali üzerine yazılmış bir macera romanı. Ancak Doruk gibi bir hayat hikâyesi yok içinde.

Haluk İlhan ,Roman yazmanın yanında 2005 senesinde haluk ilhan web sitesini kurdu. Bütün biyografilerini orada topladı. 1000 e yakın eserin kitap haile getirilmesinin ardından, ”Kalemimden Dökülenler” isimli eseri oluştu.

Kalemimden Dökülenler muhteşem denilecek kadar güzel bir eser. Gözlemlemeler, hayat tecrübeleri, yaşanmışlıklarına dayanıyor. Hayata dair her şey var kitapta . Pozitif enerji, aldatma, kıskançlık, güven, motivasyon, hayatı sorgulama. Özetle okuyan herkesin kendinden küçük de olsa izler bulabileceği bir kitap. Hatta kendimize itiraf edemediğimiz şeyler, bazen de bilip hiç dikkat etmediğimiz şeyler barındırıyor.

Haluk İlhan’ın olmazsa olmazlarından birisi de Seyahat etmek. 2010 yılında başlayan Afrika seyahatleri arasında  Uganda, Tanzanya, Zambiya ve Güney Afrika’ nın yanı sıra Uzak Doğu’ da Kamboçya ve Filipinler ‘ e gitti. Yetmişe yakın ülke hakkında  yazılar yazdı. En çok beğenilen ve tıklananlar tabii ki Afrika ve Uzak Doğu seyahatlerinin içerisinde bulunan yazıları.

Haluk İlhan için ,

“ İleri gidemeyen “ sözü benim için geçerli değil diyor ve ekliyor . Artık hayatımda istediğim her şeyi gerçekleştirebileceğimi biliyorum. İsteklerim bana yön veriyor ve ben onları değerlendiriyorum. Tabii ki olmayacak şeylerin hayalini kurmuyorum. Bu konuyla ilgili Kalemimden Dökülenler’ de birkaç tane yazım var mesela… Doruk ve Bars’ın film olmasını çok isterim. Belki senin sayende birileri merak eder ve olur.  İşte o hayal olmaktan ileriye gidemeyen hayalime bir örnek olabilir. Diyor.

-Hâlâ aktif çalışan ve  roman yazmaya devam edeceğim diyen Haluk İlhan  Şu anda daha önce başladığı ama yarım kalan romanını bitirmek için çalışmalarına devam ediyor.

İş hayatımda da farklı sektörler olması belki ilginç olabilir 6 sene Elektronik ( Mutlu Akü, Saba TV, Dema Röle ) 12 sene Telekomünikasyon ( Netaş ), 6 sene Sağlık Sektörü ( Biobak, Bayer ) ve en son 14 senedir Akaryakıt sektörü ( Saben, Schedit-Bachmann, Asis, Wolftank ve RM Istanbul ). Birbirinden farklı sektörlerde geçen yaklaşık aktif 38 yıl. Şu anda halen RM Istanbul bünyesinde Yurtdışı İş Geliştirme Müdürü olarak devam ediyor.

Sosyal Medyanın kendisi için son derece önemli olduğunu ifade ederken , Facebook dünyam öylesine zengin ve orada o kadar güzel arkadaşlarım var ki…“Arkadaş Kumbaram” diyor.

“Hayallerimin çoğunu gerçekleştiren birisiyim”. diyen Sevgili Haluk İlhan,

Dünyada ve Ülkemizde övgülerle bahsedilen başarılı bir değer olmakla birlikte, Ülkesine olan sevdası ,girişimci ruhu ,Basın-Medya ve iletişim  alanında yaratıcılık özelliği ve bilge kişiliği ile toplumun sevgisini ve takdirini almış vasıfları üzerinde bulundurması, iletişim başta olmak üzere daha bir çok platformlarda , her daim yapıcı, pozitif yaklaşımı ,etrafına yaymaya çalıştığı pozitif enerjisinin yanı sıra bilgi ve deneyimleri sebebiyle

İyi ki varsın Haluk İLHAN diyorum

Levent KANDEMİR

 

Tema Tasarım |